Aktualności serwisu LekInfo24.pl
Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023
- Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne
- Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – zmiany w programach lekowych
- Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – zmiany w chemioterapii
Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. - informacje ogólne
Dnia 20 czerwca 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od dnia 1 lipca 2023 r. Lista obejmuje leki z listy aptecznej (w tym leki z wykazu leków 75+ i wykazu dla kobiet w ciąży) oraz leki refundowane w programach lekowych i chemioterapii.
Na lipcowej liście refundacyjnej znajduje się 50 nowych pozycji (wszystkich kategorii - refundacja apteczna, refundacja w programach lekowych i chemioterapii, w tym rozszerzenie wskazań refundacyjnych). Są wśród nich: odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, nowe dawki i opakowania leków już obecnych w wykazie refundacyjnym, leki z importu równoległego oraz nowe substancje. Lista produktów, dla których refundacja nie będzie kontynuowana, obejmuje 30 pozycji.
Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. - zmiany w programach lekowych
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na układową amyloidozę łańcuchów lekkich – AL. (B.145)”, w którym jest refundowany lek Darzalex (Daratumumab) - przeciwciało monoklonalne. Lek będzie podawany w skojarzeniu z bortezomibem, cyklofosfamidem i deksametazonem.
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na makroglobulinemię Waldenströma (B.146.)” z nowym refundowanym lekiem Brukinsa (Zanubrutinib) - inhibitor kinazy tyrozynowej Brutona (BTK).
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na depresję lekooporną (B.147.), w którym jest refundowany nowy lek Spravato w postaci aerozolu do nosa (Esketamine). Do programu zostaną zakwalifikowani pacjenci, którzy będą spełniać wszystkie wymienione kryteria: wiek od ukończenia 18. roku życia do 75. roku życia; potwierdzone rozpoznanie depresji zakwalifikowanej wg obowiązującej klasyfikacji ICD-10 do kodów F33.1 i F33.2; aktualny epizod depresji o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim wg skali MADRS; przeciwwskazania lub oporność, lub brak zgody pacjenta na terapię elektrowstrząsami; potwierdzenie depresji lekoopornej zdefiniowanej jako zaburzenia depresyjne u osób dorosłych, u których nie wystąpiła odpowiedź na co najmniej dwa różne leki przeciwdepresyjne (stosowane w odpowiedniej dawce przez odpowiedni czas, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego ds. Psychiatrii Dorosłych) w obecnym epizodzie depresji o stopniu nasilenia od umiarkowanego do ciężkiego; nie więcej niż 5 różnych leków przeciwdepresyjnych w bieżącym epizodzie depresji; co najmniej drugi epizod depresji; obecny epizod trwający co najmniej 6 miesięcy wg daty pierwszej wizyty lekarskiej związanej z leczeniem tego epizodu; wykluczenie rozpoznania zaburzeń osobowości typu borderline lub choroby afektywnej dwubiegunowej; brak historii uzależnień w wywiadzie (uzależnienie od alkoholu, leków nasennych, uspokajających, przeciwbólowych lub narkotyków); wykluczenie ciąży i okresu karmienia piersią; niewystępowanie stanów klinicznych, które w opinii lekarza prowadzącego uniemożliwiają włączenie terapii; adekwatna wydolność narządowa określona na podstawie wyników badań laboratoryjnych krwi zgodnie z zapisami aktualnej ChPL.
Program lekowy „Leczenie chorych z aktywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (B.33.)” zostanie rozszerzony o 2 nowe leki: Cosentyx (Secukinumab) - antagonista receptora dla interleukiny oraz Jyseleca (Filgotinib) - inhibitor JAK, które dołączą do jedenastu już refundowanych substancji w tym programie lekowym: anakinry, adalimumabu, baricytynibu, certolizumabu pegol, etanerceptu, golimumabu, infliksymabu, rytuksymabu, tocilizumabu, tofacytynibu i upadacytynibu. Leki Cosentyx i Jyseleca są już finansowane w innych programach lekowych.
Program lekowy „Leczenie chorych z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (B.36.)” zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Xeljanz (Tofacitinib) - inhibitor JAK. W programie finansowane będzie leczenie lekami zawierającymi następujące substancje czynne: adalimumab, certolizumab pegol, etanercept, golimumab, iksekizumab, infliksymab, sekukinumab, tofacytynib i upadacytynib. Lek Xeljanz jest już finansowany w innych programach lekowych.
Program lekowy “Leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego (B.54.)” zostanie rozszerzony o nowy lek Sarclisa (Isatuximab) - przeciwciało monoklonalne. Dotychczas w ramach tego programu refundowane były następujące leki: Darzalex (Daratumumab), Empliciti (Elotuzumab), Imnovid (Pomalidomide), Kyprolis (Carfilzomib), Ninlaro (Ixazomib). Schematy leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego będą następujące: DVTd (daratumumab w skojarzeniu z bortezomibem, talidomidem i deksametazonem; PVd (pomalidomid w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem); DVd (daratumumab w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem); DRd (daratumumab w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem); Kd (karfilzomib w skojarzeniu z deksametazonem); KRd (karfilzomib w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem); IRd (iksazomib w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem); Pd (pomalidomid w skojarzeniu z deksametazonem); EloPd (elotuzumab w skojarzeniu z pomalidomidem i deksametazonem); IsaPd (izatuksymab w skojarzeniu z pomalidomidem i deksametazonem).
Program lekowy „Leczenie chorych na raka piersi (B.9.FM.)” został rozszerzony o 2 nowe opcje terapeutyczne: lek Tukysa (Tucatinib) inhibitor kinazy tyrozynowej receptora HER2 oraz lek Keytruda (Pembrolizumab) - przeciwciało monoklonalne. Od 1 lipca w programie tym będzie finansowane leczenie raka piersi następującymi substancjami: abemacyklib, alpelisyb, lapatynib, palbocyklib, pembrolizumab, pertuzumab, rybocyklib, sacytuzumab gowitekan, talazoparyb, trastuzumab, trastuzumab emtanzyna, tukatynib. Program jest finansowany z Funduszu Medycznego.
Od 1 lipca 2023 na liście refundacyjnej pojawiły się odpowiedniki substancji już refundowanych w programach lekowych:
- kolejny odpowiednik zawierający bewacyzumab - lek Vegzelma.
Od 1 lipca 2023 w ramach programów lekowych nie są już refundowane leki: Entecavir Polpharma i Vizimpro (Dacomitinib).
Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. - zmiany w chemioterapii
Od 1 lipca 2023 na liście refundacyjnej pojawiły się odpowiedniki substancji już refundowanych w chemioterapii:
- kolejny odpowiednik zawierający bewacyzumab - lek Vegzelma.
Od 1 lipca 2023 w ramach chemioterapii nie jest już refundowany lek Fulvestrant Zentiva.
Serwis Lekinfo24.pl został zaktualizowany 1 lipca 2023.
Zobacz pełną listę leków refundowanych obowiązującą od dn. 1 lipca 2023 (Dz. Urz. Min. Zdr. 2023 poz. 49.) »
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, opracowanie Lekinfo24
Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023
- Brukinsa kapsułki twarde 80 mg (Zanubrutinib)
- Cosentyx roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg (Secukinumab)
- Darzalex roztwór do wstrzykiwań 120 mg/ml (Daratumumab)
- Jyseleca tabletki powlekane 200 mg (Filgotinib)
- Keytruda koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml (Pembrolizumab)
- Sarclisa koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 20 mg/ml (Isatuximab)
- Spravato aerozol do nosa, roztwór 28 mg (Esketamine)
- Tukysa tabletki powlekane 50 mg (Tucatinib)
- Tukysa tabletki powlekane 150 mg (Tucatinib)
- Vegzelma koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml (Bevacizumab)
- Xeljanz tabletki powlekane 5 mg (Tofacitinib)
Powiązane artykuły

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023
Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023...
Więcej »Reklama
Reklama
Reklama