LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lynparza (Olaparib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lynparza (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lynparza (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lynparza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera Lynparza?

Lek Lynparza jest dostępny w postaci tabletek (dwie dawki). Obie pozycje leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lub 150 mg olaparybu.

Jak działa Lynparza?

Olaparyb jest lekiem przeciwnowotworowym zaklasyfikowanym do grupy leków nazywanych inhibitorami PARP (inhibitory polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy). Lek ten działa u osób, które są nosicielami zmutowanych (czyli zmienionych) genów nazywanych genami BRCA (inaczej genami raka piersi). W związku z tą mutacją, osoby te są bardziej narażone na zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Inhibitory PARP - do których należy olaparyb - działają poprzez zablokowanie enzymów biorących udział w naprawie uszkodzeń DNA w komórkach nowotworu i w ten sposób mogą wywołać śmierć komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Lynparza?

Lek Lynparza jest stosowany w leczeniu kilku rodzajów nowotworów:
- raka jajnika (z mutacją w obrębie genów BRCA1/2), który odpowiedział na pierwsze leczenie standardową chemioterapią zawierającą związki platyny;
- raka jajnika, który wystąpił ponownie (nawrót choroby), po uzyskaniu odpowiedzi ze strony nowotworu na uprzednie leczenie standardową chemioterapią zawierającą związki platyny;
- raka jajnika (HRD-dodatniego definiowanego na podstawie obecności mutacji w BRCA1/2 lub niestabilności genomu), który odpowiedział na pierwsze leczenie standardową chemioterapią zawierającą związki platyny i bewacyzumab (w tym typie nowotworu lek Lynparza jest stosowany razem z innym lekiem przeciwnowotworowym zawierającym bewacyzumab);
- raka piersi (z mutacją BRCA, HER2-ujemnego), gdy rak nie rozprzestrzenił się do innych części ciała i planuje się zastosowanie leczenia po operacji chirurgicznej (po wcześniejszej chemioterapii przed lub po operacji chirurgicznej; jeśli występujący nowotwór posiada receptory hormonalne, lekarz może także przepisać terapię hormonalną);
- raka piersi (HER2-ujemnego, z mutacją BRCA), który rozprzestrzenił się poza guz pierwotny, po wcześniejszej chemioterapii przed lub po rozprzestrzenieniu się choroby nowotworowej;
- raka trzustki (z mutacją BRCA), który odpowiedział na pierwsze leczenie standardową chemioterapią opartą na związkach platyny;
- raka gruczołu krokowego (z mutacją BRCA), który rozprzestrzenił się poza guz pierwotny i nie reaguje już na farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie obniżające poziom testosteronu (w tym przypadku pacjent powinien wcześniej otrzymywać pewne leki hormonalne, np. enzalutamid lub octan abirateronu);
- raka gruczołu krokowego, który rozprzestrzenił się do innych części ciała (wystąpiły przerzuty) poza pierwotny guz i nie odpowiada już na leczenie medyczne lub chirurgiczne zmniejszające stężenie testosteronu (w tym przypadku lek Lynparza jest stosowany w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie abirateron, razem z prednizonem lub prednizolonem);
- raka endometrium z prawidłowo funkcjonującym systemem naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów (pMMR), który rozprzestrzenił się poza miejsce występowania guza pierwotnego lub który wystąpił ponownie (lek Lynparza jest stosowany razem z durwalumabem, jeśli nie doszło do progresji raka po początkowym leczeniu chemioterapią - karboplatyną i paklitakselem, w skojarzeniu z durwalumabem).
Przed podaniem leku Lynparza musi zostać wykonany test, aby sprawdzić u pacjenta obecność mutacji genu BRCA, o czym dokładnie poinformuje pacjenta lekarz prowadzący. Obecność raka endometrium z prawidłowo funkcjonującym systemem MMR stwierdza się na podstawie testu.

Jak stosować lek Lynparza?

Dawkowanie leku Lynparza, sposób podawania i czas leczenia ustala lekarz. Ważne jest codzienne przyjmowanie całej zaleconej dawki leku. Należy kontynuować kurację tak długo jak to zalecił lekarz.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, z pokarmem lub bez pokarmu. Tabletek nie należy żuć, rozkruszać, rozpuszczać ani dzielić. Tabletek nie wolno przyjmować z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lynparza?

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku Lynparza, powinien przyjąć kolejną jego dawkę o przewidzianej dla niej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lynparza nie może być stosowany?

Leku Lynparza nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (olaparyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Lynparza nie wolno stosować u pacjentek karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lynparza?

Po wykonaniu testu kwalifikującego do terapii lekiem Lynparza, lekarz przeanalizuje jeszcze przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a także zweryfikuje przyjmowane przez pacjenta leki. Lekarz przedstawi zasady kontroli leczenia oraz będzie co miesiąc zlecał badania krwi w pierwszym roku leczenia, a następnie w regularnych odstępach. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Lynparza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Lynparza z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Lynparza nie wolno spożywać soku grejpfrutowego, ponieważ może on wpływać na działanie leku Lynparza.

Czy można stosować lek Lynparza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Lynparza nie mogą przyjmować pacjentki, które są w ciąży lub mogłyby zajść w ciążę, ponieważ lek ten mógłby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Pacjentki przyjmujące lek Lynparza nie powinny zajść w ciążę podczas leczenia i dlatego kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować dwie skuteczne metody zapobiegania ciąży podczas leczenia lekiem Lynparza i przez miesiąc po przyjęciu ostatniej jego dawki. Lekarz omówi dokładnie z pacjentką zasady bezpiecznej antykoncepcji podczas leczenia. Kobiety przyjmujące hormonalne leki antykoncepcyjne muszą omówić to z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie dodatkowych niehormonalnych metod zapobiegania ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie przyjmowania leku Lynparza, musi jak najszybciej powiadomić o tym lekarza. Nie wolno karmić piersią w okresie przyjmowania leku Lynparza oraz przez miesiąc po przyjęciu ostatniej jego dawki.
Mężczyźni, którzy są leczeni lekiem Lynparza, muszą używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych z partnerką, nawet wtedy gdy partnerka jest w ciąży, podczas przyjmowania leku Lynparza i przez 3 miesiące po przyjęciu ostatniej jego dawki. Partnerka mężczyzny przyjmującego lek Lynparza musi także stosować odpowiednią metodę antykoncepcji. Pacjent nie może być dawcą nasienia podczas przyjmowania leku Lynparza i przez 3 miesiące po przyjęciu ostatniej jego dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lynparza?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Lynparza, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, kaszel, ból głowy, zaburzenia smaku, zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, niedokrwistość, leukopenia, neutropenia i mała liczba płytek krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza o wystąpieniu jakiegokolwiek z następujących działań niepożądanych: zadyszka, kaszel, świsty oddechowe (objawy zapalenia płuc); poczucie znacznego zmęczenia, bladość skóry lub przyspieszona praca serca, które mogą świadczyć o pojawieniu się niedokrwistości; objawy reakcji alergicznej, takie jak pokrzywka, trudności z oddychaniem lub przełykaniem, zawroty głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lynparza?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub szpitalem.

Czy Lynparza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas leczenia lekiem Lynparza pojawią się zawroty głowy, osłabienie lub zmęczenie, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn lub posługiwać się narzędziami.

Jak przechowywać lek Lynparza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania tabletek; tabletki należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lynparza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lynparza - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
Środa, 1 marca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i chemioterapii od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem