Refundacja leków
Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii
- Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne
- Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – zmiany w programach lekowych
- Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – zmiany w chemioterapii
Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. - informacje ogólne
Dnia 20 października 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która będzie obowiązywać od dnia 1 listopada 2023 r. Lista obejmuje leki z listy aptecznej (w tym leki z wykazu 65+, wykazu 18- i wykazu dla kobiet w ciąży) oraz leki refundowane w programach lekowych i chemioterapii.
Na listopadowej liście refundacyjnej znajdują się 74 nowe pozycje (wszystkich kategorii - refundacja apteczna, refundacja w programach lekowych i chemioterapii, w tym rozszerzenie wskazań refundacyjnych). Są wśród nich: odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, nowe dawki i opakowania leków już obecnych w wykazie refundacyjnym, leki z importu równoległego oraz nowe substancje. Lista produktów, dla których refundacja nie będzie kontynuowana, obejmuje 48 pozycji.
Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. - zmiany w programach lekowych
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na hipofosfatemię sprzężoną z chromosomem X - XLH (B.151)”, w którym będzie refundowany nowy lek Crysvita (Burosumab) - przeciwciało monoklonalne. Leczenie będzie finansowane po rozpoznaniu hipofosfatemii sprzężonej z chromosomem X potwierdzonym obecnością mutacji w genie PHEX u chorego lub bezpośrednio spokrewnionego członka rodziny, z którym związane jest dziedziczenie sprzężone z chromosomem X.
Program lekowy „Leczenie chorych z atopowym zapaleniem skóry (B.124.)” zostanie rozszerzony o 2 nowe opcje terapeutyczne - lek Adtralza (Tralokinumab) - przeciwciało monoklonalne IgG4, wiążące się swoiście z interleukiną 13 oraz lek Cibinqo (Abrocitinib) - inhibitor kinazy janusowej. Od 1 listopada w programie będzie finansowane leczenie już 5 lekami:
- dupilumabem (lek Dupixent) - pacjenci w wieku 6 lat i powyżej,
- upadacytynibem (lek Rinvoq) lub tralokinumabem (lek Adtralza) - pacjenci w wieku 12 lat i powyżej,
- baricytynibem (lek Olumiant) lub abrocytynibem (lek Cibinqo) - pacjenci w wieku 18 lat i powyżej.
Program lekowy „Leczenie chorych na raka piersi (B.9.FM.) zostanie rozszerzony o 2 nowe opcje terapeutyczne: lek Enhertu (Trastuzumab deruxtecan) - przeciwciało monoklonalne i lek Lynparza (Olaparib) - inhibitor PARP. Program jest finansowany z Funduszu Medycznego.
W programie tym finansowane będzie leczenie przedoperacyjne lub pooperacyjne anty-HER2 oraz do 4 linii leczenia anty-HER2 przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi następującymi lekami: lapatynibem (Tyverb), pertuzumabem (Perjeta), trastuzumabem (Herceptin), trastuzumabem derukstekan (Enhertu), trastuzumabem emtanzyna (Kadcyla), tukatynibem (Tukysa).
W programie będzie również finansowane do 3 linii leczenia przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego HER2-ujemnego raka piersi lekami: abemacyklibem (Verzenios), alpelisybem (Piqray), olaparybem (Lynparza), palbocyklibem (Ibrance), rybocyklibem (Kisqali), talazoparybem (Talzenna).
Ponadto w programie finansuje się do 3 linii leczenia przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego potrójnie ujemnego raka piersi lekami: olaparybem (Lynparza), pembrolizumabem (Keytruda), sacytuzumabem gowitekan (Trodelvy), talazoparybem (Talzenna).
Program lekowy „Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym (B.141.FM.) zostanie rozszerzony o 2 leki z grupy przeciwciał monoklonalnych: nowy lek Padcev (Enfortumab vedotin) i lek dotychczas refundowany w innych programach lekowych - Opdivo (Nivolumab). W programie tym do tej pory było finansowane leczenie awelumabem (lek Bavencio). Program jest finansowany z Funduszu Medycznego.
Program lekowy „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową (B.14.) zostanie rozszerzony o nową pozycję - lek Scemblix (Asciminib) - inhibitor kinazy białkowej ABL/BCR::ABL1. Od 1 listopada w programie będzie finansowane leczenie substancjami: asciminibem (lek Scemblix), bosutynibem (lek Bosulif), nilotynibem (lek Tasigna) i ponatynibem (lek Iclusig).
Program lekowy „Leczenie pacjentów z guzami litymi z fuzją genu receptorowej kinazy tyrozynowej neurotrofin - NTRK (B.144.)” zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Rozlytrek (Entrectinib). W programie tym będzie finansowane leczenie substancjami larotrektynib (lek Vitrakvi) i entrektynib (lek Rozlytrek). Lek Rozlytrek jest już finansowany w innym programie lekowym - „Leczenie chorych na raka płuca oraz międzybłoniaka opłucnej (B.6.)”.
Od 1 listopada 2023 na liście refundacyjnej pojawią się odpowiedniki leków już refundowanych w programach lekowych:
- pierwszy odpowiednik zawierający kwas kargluminowy - lek Ucedane.
Od 1 listopada 2023 w ramach programów lekowych nie będą już refundowane leki: Gaxenim (Fingolimod), Nitisinone MDK, Xofigo (Radium Ra223 dichloride).
Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. - zmiany w chemioterapii
Od 1 listopada 2023 na liście refundacyjnej pojawią się odpowiedniki leków już refundowanych w chemioterapii:
- kolejny odpowiednik zawierający sunitynib - lek Sunitinib Ranbaxy.
Od 1 listopada 2023 w ramach chemioterapii nie będą już refundowane leki: Abiraterone Orion, Anagrelid Aurovitas, Erlotinib Krka, Hycamtin (Topotecan), Suganet (Sunitinib).
Serwis Lekinfo24.pl zostanie zaktualizowany 1 listopada 2023.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, opracowanie redakcja Lekinfo24
Powiązane produkty
- Adtralza roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg (Tralokinumab)
- Cibinqo tabletki powlekane 50 mg (Abrocitinib)
- Cibinqo tabletki powlekane 100 mg (Abrocitinib)
- Cibinqo tabletki powlekane 200 mg (Abrocitinib)
- Crysvita roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml (Burosumab)
- Crysvita roztwór do wstrzykiwań 20 mg/ml (Burosumab)
- Crysvita roztwór do wstrzykiwań 30 mg/ml (Burosumab)
- Enhertu proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 100 mg (Trastuzumab deruxtecan)
- Lynparza tabletki powlekane 100 mg (Olaparib)
- Lynparza tabletki powlekane 150 mg (Olaparib)
- Opdivo koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 10 mg/ml (Nivolumab)
- Padcev proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 20 mg (Enfortumab vedotin)
- Padcev proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 30 mg (Enfortumab vedotin)
- Rozlytrek kapsułki twarde 100 mg (Entrectinib)
- Rozlytrek kapsułki twarde 200 mg (Entrectinib)
- Scemblix tabletki powlekane 20 mg (Asciminib)
- Scemblix tabletki powlekane 40 mg (Asciminib)
- Sunitinib Ranbaxy kapsułki twarde 12,5 mg (Sunitinib)
- Sunitinib Ranbaxy kapsułki twarde 25 mg (Sunitinib)
- Sunitinib Ranbaxy kapsułki twarde 50 mg (Sunitinib)
- Ucedane tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej 200 mg (Carglumic acid)