LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pioglitazone Accord (Pioglitazone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pioglitazone Accord (Rp) tabletki 30 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,00
Cena
100% (zł):
38,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pioglitazone Accord

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Accord Healthcare S.L.U.

Co zawiera lek Pioglitazone Accord?

Lek Pioglitazone Accord to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 30 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów przed przyjęciem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Jak działa lek Pioglitazone Accord?

Pioglitazon jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych glitazonami.

Kiedy stosować lek Pioglitazone Accord?

Lek Pioglitazone Accord stosuje się u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten może być stosowany jako jedyny lek u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy, i których leczenie dietą i wysiłkiem fizycznym nie pozwoliło kontrolować stężenia cukru we krwi. Może być także stosowany z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika), które nie zapewniają wystarczającej kontroli stężenia cukru we krwi.

Jak stosować lek Pioglitazone Accord?

Lekarz ustala dawkowanie leku Pioglitazone Accord oraz długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pioglitazone Accord?

Ważne jest regularne przyjmowanie leku. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę zgodnie z wcześniejszym schematem dawkowania. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Pioglitazone Accord nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pioglitazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z chorobami serca, u pacjentów z niewydolnością wątroby oraz u pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową. Nie wolno go także stosować u pacjentów, którzy mają lub mieli raka pęcherza oraz u pacjentów z nieocenioną przez lekarza obecnością krwi w moczu.
Lek Pioglitazone Accord nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pioglitazone Accord?

Po rozmowie z pacjentem oraz wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Pioglitazone Accord, lekarz wprowadzi leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. W okresie od 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu stosowania leku lekarz prowadzący oceni działanie tego leku. Podczas stosowania leku lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu sprawdzenia wpływ leku na wątrobę. W trakcie leczenia ważne jest kontynuowanie diety i aktywności fizycznej, które zalecił lekarz. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Pioglitazone Accord z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Pioglitazone Accord.

Czy można stosować lek Pioglitazone Accord w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Pioglitazone Accord, powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pioglitazone Accord?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Pioglitazone Accord, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: infekcje dróg oddechowych, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia i zwiększenie masy ciała. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Pioglitazone Accord i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakikolwiek ciężkich objawów niepożądanych, takich jak: nietypowa zadyszka, nagłe zwiększenie masy ciała, miejscowe obrzęki (mogą to być objawy niewydolności serca); obecność krwi w moczu, ból w czasie oddawania moczu, nagła potrzeba oddania moczu; pojawienie się niewyraźnego widzenia lub pogorszenie niewyraźnego widzenia; wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła powodujący problemy z oddychaniem i połykaniem (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pioglitazone Accord?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż przepisana przez lekarza należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Pioglitazone Accord wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pioglitazone Accord nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn; należy zachować ostrożność jeśli pojawią się zaburzenia wzroku.

Jak przechowywać lek Pioglitazone Accord?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pioglitazone Accord - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem