LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pioglitazone Bioton (Pioglitazone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pioglitazone Bioton (Rp) tabletki 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,00
Cena
100% (zł):
32,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pioglitazone Bioton (Rp) tabletki 30 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
46,00
Cena
100% (zł):
46,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pioglitazone Bioton (Rp) tabletki 45 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
52,00
Cena
100% (zł):
52,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pioglitazone Bioton

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bioton S.A.

Co zawiera lek Pioglitazone Bioton?

Lek Pioglitazone Bioton występuje w postaci tabletek w trzech dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 15 mg, 30 mg lub 45 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Jak działa lek Pioglitazone Bioton?

Pioglitazon jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych glitazonami.

Kiedy stosować lek Pioglitazone Bioton?

Lek Pioglitazone Bioton jest stosowany u dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten może być stosowany sam u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy i u których nie można wystarczająco kontrolować stężenia cukru we krwi za pomocą diety i aktywności fizycznej. Lek można też stosować łącznie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak metformina, pochodne sulfonylomocznika lub insulina), jeżeli kontrola stężenia cukru we krwi nie jest wystarczająca.

Jak stosować lek Pioglitazone Bioton?

Dawkowanie leku Pioglitazone Bioton i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania tego leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pioglitazone Bioton?

Istotną rzeczą jest regularne przyjmowanie leku. W sytuacji pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę zgodnie z zaleconym schematem dawkowania. Nie należy przyjmować podwójnej dawki.

Kiedy lek Pioglitazone Bioton nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pioglitazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować u pacjentów z niewydolnością serca aktualnie lub w przeszłości, u pacjentów z chorobą wątroby, u pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent ma lub miał kiedykolwiek raka pęcherza moczowego oraz jeśli u pacjenta w moczu obecna jest krew i nie zostało to ocenione przez lekarza.
Stosowanie leku Pioglitazone Bioton u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia nie jest zalecane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pioglitazone Bioton?

Przed przepisaniem leku Pioglitazone Bioton lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz w ciągu 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu leczenia ocenić, czy lek Pioglitazone Bioton wywiera pożądane działanie. Podczas stosowania leku Pioglitazone Bioton lekarz zaleci przeprowadzanie okresowych badań krwi aby sprawdzić, czy czynność wątroby jest prawidłowa. Podczas przyjmowania leku Pioglitazone Bioton ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Pioglitazone Bioton z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Pioglitazone Bioton.

Czy można stosować lek Pioglitazone Bioton w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Pioglitazone Bioton.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pioglitazone Bioton?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera opis działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Pioglitazone Bioton. Często mogą wystąpić: zakażenia układu oddechowego, zaburzenia widzenia, zwiększenie masy ciała, zdrętwienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Pioglitazone Bioton i natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: zadyszka, nagłe zwiększenie masy ciała, miejscowe obrzęki (mogą to być objawy niewydolności serca); krew w moczu, ból w czasie oddawania moczu, nagła potrzeba oddania moczu; niewyraźne widzenie lub pogorszenie niewyraźnego widzenia; objawy ciężkiej reakcji uczuleniowej (w tym: wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pioglitazone Bioton?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Pioglitazone Bioton wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pioglitazone Bioton nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych; należy być ostrożnym jeśli występują zaburzenia widzenia.

Jak przechowywać lek Pioglitazone Bioton?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pioglitazone Bioton - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem