Prolia (Denosumab)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Prolia (Rp) | roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce | 60 mg/ml | 1 amp.-strzyk. 1 ml z zabezpieczeniem igły |
Refundacja 30% 65+ |
Opłata pacjenta (zł): 189,20 0,00 |
Cena 100% (zł): 630,66 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Prolia
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Amgen Europe B.V.
- Co zawiera lek Prolia?
- Jak działa lek Prolia?
- Kiedy stosować lek Prolia?
- Jak stosować lek Prolia?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prolia?
- Kiedy lek Prolia nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prolia?
- Jak stosować lek Prolia z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Prolia w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prolia?
- Czy lek Prolia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Prolia?
- Prolia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Prolia?
Lek Prolia występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 60 mg denosumabu w 1 ml roztworu. Lek zawiera sorbitol.
Jak działa lek Prolia?
Denosumab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na neutralizowaniu aktywności pewnego rodzaju białka w celu leczenia utraty tkanki kostnej i osteoporozy.
Kiedy stosować lek Prolia?
Lek Prolia jest stosowany w leczeniu:
- osteoporozy u kobiet po menopauzie i u mężczyzn, u których występuje zwiększone ryzyko złamań kości, w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgosłupa, złamań innych kości oraz złamań w obrębie biodra;
- utraty masy kostnej spowodowanej zmniejszeniem stężenia hormonu (testosteronu) w wyniku zabiegu chirurgicznego lub stosowania leków u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego;
- utraty masy kostnej związanej z długoterminowym leczeniem glikokortykosteroidami u pacjentów, u których występuje zwiększone ryzyko złamań.
Jak stosować lek Prolia?
Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Prolia. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez skontaktowania się z lekarzem.
Sposób podawania
Lek Prolia jest podawany raz na 6 miesięcy w pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym. Należy wstrzyknąć całą zawartość ampułko-strzykawki. Lekarz może zadecydować o samodzielnym wstrzykiwaniu leku przez pacjenta lub opiekuna po przeszkoleniu przez osobę z fachowego personelu medycznego. Instrukcja dołączona do opakowania leku zawiera zalecenia dotyczące prawidłowego podawania leku. Wstrzyknięcie można wykonać w przednią część uda lub brzuch (poza częścią znajdującą się w promieniu 5 cm wokół pępka); opiekun pacjenta może również wykonać wstrzyknięcie w zewnętrzną część ramienia. Należy unikać wstrzykiwania w okolicach blizn lub znamion oraz w miejsca, gdzie skóra jest tkliwa, posiniaczona, zaczerwieniona lub twarda. Ampułko-strzykawka z lekiem jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prolia?
W razie pominięcia dawki leku wstrzyknięcie należy wykonać tak szybko, jak to możliwe. Kolejne wstrzyknięcie należy zaplanować po upływie 6 miesięcy od ostatniego wstrzyknięcia.
Kiedy lek Prolia nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (denosumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje małe stężenie wapnia we krwi (stan nazywany hipokalcemią).
Lek Prolia nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prolia?
Przed wdrożeniem leczenia lekiem Prolia lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, prześledzi dotychczasowe leczenie oraz sprawdzi przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Konieczne będą wizyty kontrolne, w czasie których lekarz będzie oceniał efekty leczenia i objawy choroby. Podczas leczenia pacjenci powinni przyjmować preparaty uzupełniające stężenie wapnia i witaminy D (dokładne zalecenia odnośnie dawki poda lekarz). Jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek problemy z jamą ustną lub zębami, powinien poinformować o tym lekarza zanim rozpocznie przyjmowanie leku Prolia. W trakcie leczenia należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i przeprowadzać rutynowe przeglądy stomatologiczne; należy upewnić się, że protezy dentystyczne są właściwie dopasowane. Pacjent, który jest w trakcie leczenia stomatologicznego lub u którego planowany jest zabieg stomatologiczny (np. usunięcie zęba), powinien powiedzieć o tym lekarzowi; o stosowaniu leku Prolia należy poinformować stomatologa. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawi się nowy lub inny niż zwykle ból biodra, pachwiny lub uda, który może świadczyć o złamaniu kości udowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza.
Jak stosować lek Prolia z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Prolia nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi denosumab.
Czy można stosować lek Prolia w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz omówi z pacjentką możliwość stosowania leku Prolia, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę, albo karmi piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne podczas leczenia oraz przez co najmniej 5 miesięcy po zakończeniu przyjmowania leku Prolia.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prolia?
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Prolia, są określone w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się następujące działania niepożądane: objawy zapalenia skóry (takie jak gorączka oraz obrzęk i zaczerwienienie skóry, najczęściej na podudziach); objawy obniżenia stężenia wapnia we krwi (takie jak: drgania, kurcze mięśni, drętwienie lub mrowienie w palcach u rąk, u nóg lub wokół ust, drgawki, stan dezorientacji lub utrata przytomności); objawy uszkodzenia kości szczęki (takie jak: ból w jamie ustnej, ból szczęki, obrzęk lub niezagojone owrzodzenia w jamie ustnej lub szczęce, zmiany sączące, drętwienie lub uczucie ciężkości szczęki, ruszanie się zębów); objawy reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, warg, języka, gardła lub innych części ciała, wysypka, swędzenie skóry lub pokrzywka, świszczący oddech lub problemy z oddychaniem).
Czy lek Prolia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Prolia nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Prolia?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C); nie zamrażać. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przed wstrzyknięciem ampułko-strzykawkę można wyjąć z lodówki i pozostawić na około 30 minut, aby ogrzała się do temperatury pokojowej (do 25°C); nie wolno stosować innych metod ogrzewania leku. Po wyjęciu ampułko-strzykawki z lodówki i ogrzaniu do temperatury pokojowej, lek należy zużyć w ciągu 30 dni. Nie należy używać ampułko-strzykawki, jeśli roztwór jest przebarwiony lub mętny oraz gdy zawiera cząstki stałe.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk