LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Rydapt (Midostaurin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Rydapt (Rpz) kapsułki miękkie 25 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rydapt (Rpz) kapsułki miękkie 25 mg 112 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rydapt

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Rydapt?

Lek Rydapt to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka miękka zawiera 25 mg midostauryny. Lek zawiera hydroksystearynian makrogologlicerolu, który może powodować dyskomfort w żołądku i biegunkę. Lek zawiera małą ilość etanolu.

Jak działa lek Rydapt?

Lek zawiera midostaurynę, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy proteinowej. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Rydapt?

Lek Rydapt jest stosowany w leczeniu ostrej białaczki szpikowej u dorosłych, u których występuje defekt genu o nazwie FLT3.
Lek Rydapt jest również stosowany u osób dorosłych w leczeniu agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z nowotworem układu krwiotwórczego lub białaczki mastocytarnej (są to zaburzenia, w których organizm wytwarza zbyt wiele mastocytów, będących rodzajem krwinek białych).

Jak stosować lek Rydapt?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta. Należy kontynuować przyjmowanie leku tak długo, jak to zalecił lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez decyzji lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z pokarmem. Należy go przyjmować dwa razy na dobę w odstępie około 12 godzin (na przykład przy śniadaniu i przy kolacji). Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy otwierać, rozkruszać ani żuć. Jeśli po połknięciu kapsułek wystąpią wymioty, nie należy przyjmować żadnych kapsułek aż do czasu kolejnej wyznaczonej dawki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rydapt?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Rydapt nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (midostaurynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Rydapt nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rydapt?

Terapia przeciwnowotworowa z zastosowaniem leku Rydapt jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed zleceniem leczenia lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz objaśni zasady prowadzenia takiej terapii i będzie regularnie kontrolował stan pacjenta, aby sprawdzić skuteczność leczenia. Regularnie podczas leczenia u pacjenta będą przeprowadzane badania krwi (kontrola komórek krwi, stężenia wapnia, potasu, magnezu) oraz czynności serca i płuc. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Rydapt z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rydapt w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Rydapt może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko i nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży. Lek Rydapt może mieć szkodliwy wpływ na karmione dziecko - pacjentka nie może karmić piersią podczas leczenia lekiem Rydapt i przez co najmniej 4 miesiące po zakończeniu leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rydapt?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Rydapt. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Rydapt i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia jakiegokolwiek z następujących objawów: objawów reakcji alergicznej (takich jak: trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, silne swędzenie skóry z wysypką); objawów zespołu ostrych zaburzeń oddechowych (w tym: ciężka duszność, wysiłek przy oddychaniu i nieprawidłowo szybkie oddychanie, zawroty głowy, skrajne zmęczenie); objawów choroby śródmiąższowej płuc lub zapalenia płuc (takich jak: gorączka, kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny lub bez, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu lub duszność).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rydapt?

W sytuacji przyjęcia większej ilości kapsułek niż zalecona należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Rydapt wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ podczas przyjmowania leku Rydapt mogą wystąpić zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Rydapt?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Rydapt - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Rydapt - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w programach lekowych Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem