LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Scemblix (Asciminib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Scemblix (Rpz) tabletki powlekane 20 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Scemblix (Rpz) tabletki powlekane 40 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Scemblix

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Scemblix?

Lek Scemblix jest dostępny w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg lub 40 mg asciminibu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Scemblix?

Lek zawiera asciminib, który jest lekiem przeciwnowotworowym z grupy o nazwie inhibitory kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Scemblix?

Lek Scemblix jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z pewnym rodzajem białaczki o nazwie przewlekła białaczka szpikowa z chromosomem Philadelphia w fazie przewlekłej. Lek ten podaje się pacjentom, którzy byli wcześniej leczeni co najmniej dwoma lekami przeciwnowotworowymi zwanymi inhibitorami kinazy tyrozynowej.

Jak stosować lek Scemblix?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Leku Scemblix nie należy przyjmować z jedzeniem - należy go przyjmować co najmniej 2 godziny po i godzinę przed spożyciem pokarmu. Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody. Tabletek nie należy łamać, kruszyć ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Scemblix?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek i do przyjęcia następnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną dawkę zgodnie z planem. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek i do przyjęcia następnej dawki pozostało więcej niż 6 godzin, należy przyjąć pominiętą dawkę i zażyć następną dawkę zgodnie z planem. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Scemblix nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (asciminib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Scemblix nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Scemblix?

Terapia przeciwnowotworowa z zastosowaniem leku Scemblix jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed wdrożeniem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Lekarz objaśni zasady prowadzenia takiej terapii i będzie regularnie kontrolował skuteczność leczenia. Regularnie podczas leczenia u pacjenta będą przeprowadzane badania krwi (kontrola komórek krwi, aktywności enzymów trzustkowych, stężenia elektrolitów - potasu, magnezu) oraz częstość akcji serca i ciśnienie krwi. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.

Jak stosować lek Scemblix z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Scemblix w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem leku Scemblix w okresie ciąży. U kobiet zdolnych do zajścia w ciążę lekarz może zlecić test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Scemblix i przez co najmniej 3 dni po zaprzestaniu przyjmowania leku (lekarz poinformuje pacjentkę o skutecznych metodach antykoncepcji). Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Scemblix i przez co najmniej 3 dni po zakończeniu leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Scemblix?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Scemblix. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: ból mięśni, kości lub stawów, zakażenia górnych dróg oddechowych, niski poziom płytek krwi, zmęczenie, ból głowy, zwiększona aktywność enzymów trzustkowych, ból brzucha, biegunka i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Scemblix i jak najszybciej zwrócić się do lekarza, jeśli podczas leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: osłabienie, samoistne krwawienia lub powstawanie siniaków i częste zakażenia z gorączką, dreszczami, bólem gardła (mogą to być objawy małej liczby białych krwinek, czerwonych krwinek i płytek krwi); nieregularne bicie serca, zmiana czynności elektrycznej serca - wydłużenie odstępu QT; zwiększona aktywność enzymów lipazy i amylazy (mogą to być objawy uszkodzenia trzustki); gorączka powyżej 38°C związana z małą liczbą białych krwinek (gorączka neutropeniczna).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Scemblix?

W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecona należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Scemblix wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Scemblix wystąpią zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub korzystania z wszelkich narzędzi lub maszyn do czasu ustąpienia tych działań.

Jak przechowywać lek Scemblix?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Scemblix - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Scemblix - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem