LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Septolete D (Benzalkonium chloride) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Septolete D (OTC) pastylki twarde 1 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,20 Cena 100% (zł): 13,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septolete D

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera Septolete D?

Lek Septolete D występuje w postaci pastylek i jest dostępny bez recepty.
1 pastylka zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Lek zawiera maltitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Septolete D?

Lek Septolete D działa antyseptycznie.

Kiedy stosować Septolete D?

Lek Septolete D jest stosowany pomocniczo w objawach stanów zapalnych spowodowanych zakażeniami bakteryjnymi jamy ustnej i gardła: ból gardła, chrypka, nieświeży oddech, zapalenie dziąseł.

Jak stosować Septolete D?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 4 lat
Należy ssać 1 pastylkę Septolete D do rozpuszczenia w jamie ustnej co 2 do 3 godzin. Dzieciom powyżej 4 lat zaleca się do 4 pastylek Septolete D na dobę, a dzieciom powyżej 10 lat do 6 pastylek Septolete D na dobę. Dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat zaleca się 6 do 8 pastylek Septolete D na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Septolete D u dzieci w wieku do 4 lat.
Sposób podawania
Pastylek nie należy rozgryzać ani połykać. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku oraz jednocześnie z mlekiem.

Kiedy Septolete D nie może być stosowany?

Leku Septolete D nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorek benzalkoniowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Septolete D?

Jeśli po 3 dniach dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Septolete D w przypadku cięższych zakażeń, z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami. Ostrożnie stosować u osób z cukrzycą.

Jak stosować Septolete D z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Septolete D w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Septolete D.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Septolete D?

U osób wrażliwych przyjmowanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorych na astmę).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Septolete D?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zażyciu większej ilości pastylek może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty, biegunka.

Czy Septolete D wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Septolete D nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Septolete D?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner