LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Soltopin (Mupirocin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Soltopin (Rp) maść 20 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,00
Cena
100% (zł):
24,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Soltopin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Infectopharm Arzneimittel und Consilium GmbH

Co zawiera Soltopin?

Lek Soltopin występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny. Lek zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek. Lek zawiera glikol polietylenowy, który może wchłaniać się przez otwarte rany lub uszkodzoną skórę, a następnie wydalać przez nerki.

Jak działa Soltopin?

Mupirocyna jest antybiotykiem, który działa na bakterie powodujące większość zakażeń skory, np. na Staphylococcus aureus (w tym na szczepy oporne na metycylinę) oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Kiedy stosować lek Soltopin?

Lek Soltopin jest stosowany u dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt w wieku 8 tygodni i starszych w leczeniu zakażeń skóry (takich jak: zapalenie mieszków włosowych, liszajec lub czyraczność) oraz innych zakażeń skóry, w tym zakażeń wywołanych przez bakterie z rodzaju Staphylococcus (w tym przez szczepy oporne na metycylinę), Streptococcus i bakterie Escherichia coli.

Jak stosować lek Soltopin?

Dawkowanie leku Soltopin i długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek Soltopin jest przeznaczony do stosowania tylko na skórę. Niewielką ilość maści należy nanieść na zakażony obszar skóry. Leczony obszar skóry można przykryć plastrem lub odpowiednim opatrunkiem, chyba że lekarz zalecił pozostawienie leczonego obszaru skóry bez przykrycia. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Kiedy lek Soltopin nie może być stosowany?

Leku Soltopin nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mupirocynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Soltopin nie należy stosować u noworodków i niemowląt w wieku poniżej 8 tygodni.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Soltopin?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Soltopin lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni zasady prawidłowego stosowania leku. Jeśli wystąpi pogorszenie objawów, należy zwrócić się do lekarza. Należy unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. Nie stosować leku do oczu, nosa lub w miejscach wokół założenia kaniuli dożylnych. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Soltopin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Nie należy nakładać innych maści lub kremów w miejscu stosowania leku Soltopin, ponieważ może to spowodować zmniejszenie jego skuteczności.

Czy można stosować lek Soltopin w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Soltopin u kobiet w ciąży lub karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Soltopin?

Działania niepożądane leku Soltopin są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli podczas stosowania leku wystąpi alergia lub ciężkie reakcje skórne, należy przerwać stosowanie leku Soltopin i skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Soltopin?

W przypadku zastosowania dawki leku większej niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem. W razie przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Soltopin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Po pierwszym otwarciu tuby lek można stosować przez 10 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Soltopin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem