LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Somavert (Pegvisomant)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Somavert (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 10 mg 30 zestawów
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Somavert (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 15 mg 30 zestawów
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Somavert (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 20 mg 30 zestawów
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Somavert (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 25 mg 30 zestawów
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Somavert

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Somavert?

Lek Somavert to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w czterech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 10 mg, 15 mg, 20 mg lub 25 mg pegwisomantu.

Jak działa lek Somavert?

Substancja czynna leku - pegwisomant - blokuje receptory, do których dołącza się hormon wzrostu. Lek hamuje działanie hormonu wzrostu i obniża stężenie krążącego we krwi IGF-I (insulinopodobnego czynnika wzrostu), zapobiegając w ten sposób niepożądanemu wzrostowi i innym zaburzeniom występującym w akromegalii.

Kiedy stosować lek Somavert?

Lek Somavert jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z akromegalią.

Jak stosować lek Somavert?

Dawkowanie leku określa lekarz. Na podstawie stężenia w surowicy IGF-I (insulinopodobnego czynnika wzrostu) lekarz będzie dostosowywać dawkę leku Somavert, aby uzyskać optymalną odpowiedź terapeutyczną. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i przez zalecony przez niego czas.

Sposób podawania

Lek podaje się we wstrzyknięciach podskórnych. Pacjent otrzymuje najpierw dawkę początkową podaną przez lekarza. Następnie pacjent lub opiekun mogą samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku, ale tylko po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w zakresie przygotowania leku i techniki wykonywania wstrzyknięć. Bezpośrednio przed podaniem należy rozpuścić proszek leku w rozpuszczalniku w celu sporządzenia roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Do wstrzyknięcia zalecane są następujące miejsca: uda, brzuch (z zachowaniem odstępu przynajmniej 5 cm od pępka) oraz tylna część ramion (jeśli lek podaje opiekun). Za każdym razem należy wybierać inne miejsce wstrzyknięcia w określonych obszarach ciała. Należy unikać obszarów w okolicach kości oraz miejsc, które są posiniaczone, zaczerwienione, podrażnione lub stwardniałe, jak również obszarów z bliznami lub chorobowymi zmianami skóry. Należy zapoznać się z instrukcją zawartą w ulotce leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Somavert?

W przypadku pominięcia dawki leku należy jak najszybciej wstrzyknąć kolejną dawkę, a następnie postępować zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy wstrzykiwać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Somavert nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pegwisomant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Somavert nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Somavert?

Terapię rozpocznie lekarz z doświadczeniem w leczeniu akromegalii. Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności lekarz rozpocznie terapię z zastosowaniem leku Somavert. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia i regularnie w trakcie jego trwania lekarz będzie zlecał wykonanie badań oznaczających parametry czynnościowe wątroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Somavert z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Somavert w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Somavert w okresie ciąży i karmienia piersią określa lekarz. Kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia powinny stosować antykoncepcję.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Somavert?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Somavert są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to ból głowy, biegunka i bóle stawów. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, języka, warg lub gardła; świszczący oddech lub trudności z oddychaniem; uogólniona wysypka, pokrzywka lub świąd; zawroty głowy (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Somavert?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana dawki leku Somavert należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Somavert wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Somavert na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Somavert?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Fiolki z proszkiem należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8˚C w opakowaniu zewnętrznym i chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym. Fiolki z proszkiem można przechowywać w temperaturze pokojowej nieprzekraczającej 25°C przez okres do 30 dni (fiolki muszą być chronione przed światłem); po przechowywaniu w temperaturze pokojowej nie należy ich ponownie umieszczać w lodówce. Ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Bezpośrednio przed podaniem należy wyjąć pojedyncze opakowanie leku z lodówki i pozostawić do osiągnięcia temperatury pokojowej w bezpiecznym miejscu. Lek należy zużyć natychmiast po sporządzeniu roztworu. Nie należy stosować leku, jeżeli roztwór jest mętny, zawiera jakiekolwiek cząstki stałe lub warstwę piany.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Somavert - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem