LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symbicort (Budesonide + Formoterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symbicort (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 160 µg + 4,5 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
62,24
0,00
Cena
100% (zł):
128,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symbicort

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Symbicort?

Lek Symbicort to aerozol inhalacyjny dostępny na receptę.
Każde rozpylenie (dawka inhalacyjna) zawiera 160 mikrogramów budezonidu i 4,5 mikrograma dwuwodnego fumaranu formoterolu.

Jak działa lek Symbicort?

Lek Symbicort zawiera budezonid i formoterol. Budezonid jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc. Formoterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela (długo działającym beta2-mimetykiem).

Kiedy stosować lek Symbicort?

Lek Symbicort jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych w wieku 18 lat i powyżej.

Jak stosować lek Symbicort?

Dawkowanie leku Symbicort i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może to spowodować pogorszenie objawów POChP.

Sposób podawania

Lek należy stosować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika, regularnie każdego dnia. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku. U osób, które mają trudności ze skoordynowaniem wdechu i uruchomienia inhalatora zaleca się użycie komory inhalacyjnej. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania inhalatora należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego. Po wykonaniu inhalacji należy wypłukać usta wodą, aby zapobiec wystąpieniu pleśniawek w jamie ustnej i gardle.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symbicort?

Bardzo ważne jest codzienne stosowanie leku Symbicort zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Symbicort nie może być stosowany?

Leku Symbicort nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (budezonid i formoterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Symbicort nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symbicort?

Przed przepisaniem leku Symbicort lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przedstawi zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeśli podczas stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Symbicort z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Symbicort w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Symbicort w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symbicort?

W trakcie stosowania leku Symbicort mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Symbicort i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności z połykaniem, wysypka lub pokrzywka występująca jednocześnie z trudnościami w oddychaniu, nagłe nasilenie świstów oskrzelowych i duszności występujące natychmiast po inhalacji leku.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symbicort?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się o poradę do lekarza.

Czy lek Symbicort wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Symbicort nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, posługiwania się narzędziami i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Symbicort?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po wyjęciu inhalatora z folii można go używać przez 3 miesiące. Pojemnik z aerozolem należy chronić przed mrozem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symbicort - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem