LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tarceva (Erlotinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tarceva (Rpz) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tarceva (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tarceva (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tarceva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Tarceva?

Lek Tarceva występuje w postaci tabletek w trzech dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 150 mg erlotynibu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Tarceva?

Erlotynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami EGFR.

Kiedy stosować lek Tarceva?

  • Niedrobnokomórkowy rak płuca
    Lek Tarceva jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym. Może być stosowany w leczeniu pierwszego rzutu lub gdy choroba po wstępnej chemioterapii pozostaje w znacznym stopniu bez zmiany i pod warunkiem, że komórki nowotworu wykazują specyficzne mutacje EGFR. Lek Tarceva może być także stosowany w przypadku, kiedy poprzednia chemioterapia nie zadziałała.
  • Rak trzustki
    Lek Tarceva w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym - gemcytabiną jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rakiem trzustki z przerzutami.

Jak stosować lek Tarceva?

Dawkowanie leku ustala lekarz w zależności od rodzaju nowotworu. Leczenie będzie prowadzone tak długo, jak to zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tarceva?

W przypadku pominięcia jednej lub więcej dawek leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Tarceva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (erlotynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tarceva nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tarceva?

Leczenie lekiem Tarceva będzie nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i przedstawi pacjentowi zasady prowadzenia leczenia. Pacjenci leczeni lekiem Tarceva powinni rzucić palenie papierosów, ponieważ palenie może powodować zmniejszenie stężeń leku we krwi. Pacjenci narażeni na działanie promieniowania słonecznego powinni stosować odzież ochronną i kremy chroniące przed słońcem. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Tarceva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Tarceva z jedzeniem i piciem?

Leku Tarceva nie należy przyjmować z jedzeniem - należy go przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku.

Czy można stosować lek Tarceva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką zagrożenia związane ze stosowaniem leku Tarceva w czasie ciąży. Podczas leczenia należy unikać zachodzenia w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednią metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Tarceva i przez co najmniej 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki (skuteczne metody antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Tarceva, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Tarceva i przez co najmniej 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tarceva?

W ulotce dołączonej do opakowania są omówione działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Tarceva. Najczęściej występujące działania niepożądane to: wysypka skórna, biegunka, utrata apetytu, zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy: biegunka i wymioty; podrażnienie oczu z powodu zapalenia spojówki lub rogówki; nagłe trudności z oddychaniem z towarzyszącym kaszlem lub gorączką (objawy te mogą wskazywać na śródmiąższową chorobę płuc); silny ból brzucha (może być objawem perforacji przewodu pokarmowego); zażółcenie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, nudności, wymioty i ból brzucha (objawy te mogą wskazywać na zapalenie wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tarceva?

W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecone przez lekarza, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Jak przechowywać lek Tarceva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tarceva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem