LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tobrosopt 0,3% (Tobramycin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tobrosopt 0,3% (Rp) krople do oczu, roztwór 3 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
26,30
Cena
100% (zł):
26,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tobrosopt 0,3%

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Tobrosopt 0,3%?

Lek Tobrosopt 0,3% występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 3 mg tobramycyny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu. Lek zawiera także kwas borowy.

Jak działa Tobrosopt 0,3%?

Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów działającym na wiele bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenie oka.

Kiedy stosować Tobrosopt 0,3%?

Lek Tobrosopt 0,3% jest przeznaczony do stosowania u dorosłych w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka i jego przydatków (powieka, narząd łzowy oka), wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę.

Jak stosować Tobrosopt 0,3%?

Lekarz określa dawkę leku Tobrosopt 0,3% i czas leczenia. Nie należy kończyć leczenia bez zlecenia lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią. Wcześniejsze zakończenie leczenia może spowodować nawrót objawów zakażenia oka.

Sposób podawania

Lek Tobrosopt 0,3% jest przeznaczony do podawania wyłącznie do oka. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tobrosopt 0,3%?

W przypadku pominięcia dawki leku należy kontynuować leczenie, stosując kolejną dawkę leku zgodnie ze schematem dawkowania. Jeśli zbliża się czas podania kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i kontynuować leczenie według zaleconego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Tobrosopt 0,3% nie może być stosowany?

Leku Tobrosopt 0,3% nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tobramycynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Ze względu na zawartość boru leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz u kobiet w ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tobrosopt 0,3%?

Przed zleceniem stosowania leku Tobrosopt 0,3% lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad, a następnie przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku nasilenia się objawów choroby lub nagłego powrotu objawów.
W trakcie leczenia stanu zapalnego oka nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli lekarz pozwoli na stosowanie soczewek kontaktowych, należy je usunąć przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy poinformować lekarza, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się nieprawidłowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować Tobrosopt 0,3% z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli lub maści do oczu należy zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Czy można stosować Tobrosopt 0,3% w ciąży i okresie karmienia piersią?

Ze względu na zawartość boru leku Tobrosopt 0,3% nie można stosować w okresie ciąży. Lekarz zadecyduje, czy możliwe będzie zastosowanie leku Tobrosopt 0,3% w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tobrosopt 0,3%?

Podczas stosowania leku Tobrosopt 0,3% mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to uczucie dyskomfortu w oku i zaczerwienienie oka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli podczas stosowania leku pojawi się wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, co może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, należy przerwać leczenie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tobrosopt 0,3%?

W przypadku przedawkowania kropli można wypłukać nadmiar leku z oka letnią wodą. Nie należy dodatkowo zakraplać oka. Kolejną dawkę należy zakroplić o zwykłej porze.

Czy Tobrosopt 0,3% wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po podaniu leku Tobrosopt 0,3% widzenie może być niewyraźne - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Jak przechowywać Tobrosopt 0,3%?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek można stosować przez 4 tygodnie po pierwszym otwarciu butelki. Butelkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tobrosopt 0,3% - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem