LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tukysa (Tucatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tukysa (Rpz) tabletki powlekane 50 mg 88 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tukysa (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tukysa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Seagen B.V.

Co zawiera lek Tukysa?

Lek Tukysa występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 150 mg tukatynibu.

Jak działa lek Tukysa?

Tukatynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej. Jest to lek przeciwnowotworowy, którego działanie polega na blokowaniu receptorów naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2) na komórkach rakowych.

Kiedy stosować lek Tukysa?

Lek Tukysa jest stosowany w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi, który rozprzestrzenił się poza pierwotny guz lub do innych narządów, takich jak mózg lub którego nie można usunąć chirurgicznie. Lek Tukysa jest stosowany z dwoma innymi lekami przeciwnowotworowymi - z trastuzumabem i kapecytabiną - po wypróbowaniu co najmniej dwóch innych terapii leczenia raka HER2-dodatniego.

Jak stosować lek Tukysa?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. W zależności od występujących działań niepożądanych lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub tymczasowe przerwanie leczenia. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz. Nie wolno samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, z jedzeniem lub między posiłkami. Każdą dawkę należy przyjmować z zachowaniem 12 godzin odstępu. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich żuć ani rozkruszać. Nie należy przyjmować dodatkowej dawki, jeśli wystąpią wymioty po przyjęciu leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tukysa?

W sytuacji gdy pacjent pominie dawkę leku, powinien przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tukysa nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tukatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tukysa nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tukysa?

Leczenie z zastosowaniem leku Tukysa będzie prowadzone przez lekarza z doświadczeniem w podawaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz kwalifikuje pacjenta do terapii, analizując dotychczasowy przebieg leczenia oraz wykluczając przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Lek jest przeznaczony do długoterminowego leczenia i należy go przyjmować w sposób ciągły. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i reakcję na leczenie. U pacjentów z chorobami wątroby, a także u pacjentów wymagających leczenia pewnymi innymi lekami, może być konieczne indywidualne dostosowanie dawki leku przez lekarza. W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność wątroby pacjenta. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Tukysa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tukysa w ciąży i okresie karmienia piersią?

U kobiet w ciąży lekarz oceni potencjalne korzyści dla pacjentki w porównaniu z ryzykiem dla nienarodzonego dziecka. U pacjentek w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem przyjmowania leku lekarz zleci wykonanie testu ciążowego, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku Tukysa i przez co najmniej tydzień od przyjęcia ostatniej dawki (lekarz zaleci pacjentce odpowiednie metody zapobiegania ciąży). Seksualnie aktywni mężczyźni powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć ciąży u partnerki w trakcie przyjmowania tego leku i przez co najmniej tydzień od przyjęcia ostatniej dawki. Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Tukysa i przez co najmniej tydzień od przyjęcia ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tukysa?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Tukysa. Najczęstsze działania niepożądane to: krwawienie z nosa, biegunka, nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej, wysypka, ból stawów, wzrost stężenia enzymów wątrobowych AlAT i AspAT i bilirubiny we krwi oraz zmniejszenie masy ciała. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tukysa?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż przepisana ilości leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Tukysa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tukysa nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tukysa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tukysa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Tukysa - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem