LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xenpozyme (Olipudase alfa)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xenpozyme (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 4 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xenpozyme (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 20 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19000,00
Cena
100% (zł):
19000,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xenpozyme

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi B.V.

Co zawiera lek Xenpozyme?

Lek Xenpozyme to proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 4 mg lub 20 mg olipudazy alfa.

Jak działa lek Xenpozyme?

Lek Xenpozyme zawiera enzym o nazwie olipudaza alfa. Zastępuje on naturalny enzym o nazwie kwaśna sfingomielinaza, który jest niezbędny do rozkładania określonych tłuszczów. Nagromadzenie tych tłuszczów wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów, w tym wątroby, śledziony, płuc, serca i mózgu. Olipudaza alfa ogranicza gromadzenie się tłuszczów w narządach i łagodzi niektóre objawy choroby.

Kiedy stosować lek Xenpozyme?

Lek Xenpozyme jest stosowany w leczeniu dziedzicznego zaburzenia o nazwie niedobór kwaśnej sfingomielinazy (ASMD). Lek stosuje się w leczeniu dzieci i dorosłych z ASMD typu A/B lub B. Jest on przeznaczony do leczenia objawów ASMD, które nie mają związku z mózgiem.

Jak stosować lek Xenpozyme?

Dawkę, którą otrzyma pacjent, ustala lekarz na podstawie masy ciała pacjenta. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki leku, która jest stopniowo zwiększana do momentu osiągnięcia zalecanej dawki (zazwyczaj po 14-16 tygodniach). Przed podaniem leku Xenpozyme pacjent może otrzymać inne leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy i leki obniżające gorączkę, aby zmniejszyć pewne działania niepożądane.

Sposób podawania

Lek Xenpozyme podaje się we wlewie dożylnym (kroplówce) co 2 tygodnie. Podczas infuzji leku pacjent będzie obserwowany pod kątem wystąpienia reakcji związanej z infuzją. Infuzja trwa zazwyczaj około 3 do 4 godzin; może być krótsza lub dłuższa w zależności od oceny lekarza oraz może być krótsza podczas etapu zwiększania dawki. Lekarz może rozważyć wykonywanie infuzji tego leku w domu, jeśli pacjent przyjmuje stałą dawkę leku i dobrze toleruje infuzje.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xenpozyme?

Ważne jest, aby infuzję podawać co 2 tygodnie. Infuzję uważa się za pominiętą, jeżeli nie została podana w ciągu 3 dni od zaplanowanej infuzji. W przypadku pominięcia infuzji należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od liczby pominiętych dawek, lekarz zadecyduje o sposobie wznowienia leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza.

Kiedy lek Xenpozyme nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom, u których wystąpiła zagrażająca życiu reakcja alergiczna (anafilaksja) na olipudazę alfa lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xenpozyme?

Leczenie lekiem Xenpozyme jest terapią specjalistyczną nadzorowaną przez lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu ASMD lub innych zaburzeń metabolicznych. Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem leku Xenpozyme lekarz dokładnie objaśni zasady prowadzenia takiego leczenia. Regularnie będzie kontrolowany stan pacjenta i skuteczność leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z chorobą lub leczeniem. Lekarz zleci badanie krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia, a następnie w regularnych odstępach podczas etapu dostosowywania dawek.

Jak stosować lek Xenpozyme z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Xenpozyme w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o stosowaniu leku Xenpozyme u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia oraz przez 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki w przypadku przerwania stosowania tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xenpozyme?

W trakcie stosowania leku Xenpozyme mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Reakcje związane z infuzją mogą wystąpić podczas podawania leku lub w ciągu 24 godzin po infuzji. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy reakcji związanej z infuzją lub reakcji alergicznej.

Czy lek Xenpozyme wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po podaniu leku Xenpozyme mogą wystąpić niedociśnienie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xenpozyme - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xenpozyme - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem