Refundacja leków
Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii
- Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne
- Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– nowe programy lekowe
- Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– nowe leki w programach lekowych
- Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– zmiany w chemioterapii
Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r. - informacje ogólne
Po raz pierwszy w odstępie 3 miesięcy od poprzednich list, 18 marca 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która będzie obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2024 r. Lista obejmuje leki z listy aptecznej (w tym leki z wykazu 65+, wykazu 18- i wykazu dla kobiet w ciąży) oraz leki refundowane w programach lekowych i chemioterapii.
Na liście refundacyjnej znajduje się 86 nowych pozycji (wszystkich kategorii - refundacja apteczna, refundacja w programach lekowych i chemioterapii, w tym rozszerzenie wskazań refundacyjnych). Są wśród nich: odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, nowe dawki i opakowania leków już obecnych w wykazie refundacyjnym, leki z importu równoległego oraz nowe substancje. Lista produktów, dla których refundacja nie będzie kontynuowana, obejmuje 70 pozycji.
Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r. - nowe programy lekowe
Nowy program lekowy „Leczenie chorych z zapaleniem nosa i zatok przynosowych z polipami nosa (B.156)”, w którym będzie refundowany lek Dupixent (Dupilumab) - przeciwciało monoklonalne blokujące interleukiny IL-4 i IL-13. Do programu zostaną zakwalifikowani pacjenci w wieku powyżej 18 lat z ciężkim przewlekłym zapaleniem nosa i zatok przynosowych, u których stosowanie kortykosteroidów ogólnych i przebyte co najmniej 2 zabiegi chirurgiczne zatok nie zapewniają kontroli choroby, lub jeśli istnieją przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.
Nowy program lekowy „Leczenie chorych z uogólnioną postacią miastenii (B.157)”, w którym będą refundowane 2 substancje czynne: rytuksymab oraz efgartigimod alfa. Rytuksymab to przeciwciało monoklonalne; substancja jest już dostępna w innych programach lekowych (leki MabThera, Riximyo, Ruxience). Efgartigimod alfa (lek Vyvgart) - selektywny lek immunosupresyjny, jest nowym lekiem, który będzie refundowany od 1 kwietnia.
Nowy program lekowy „Leczenie chorych z niedoborem kwaśniej sfingomielinazy ASMD typu A/B lub B (B.158.FM)”, w którym będzie refundowany nowy lek Xenpozyme (Olipudaza alfa). Ta enzymatyczna terapia zastępcza będzie finansowana u dzieci i młodzieży oraz dorosłych z potwierdzonym genetycznie ASMD typu A/B lub B przy brak ostrych lub szybko postępujących objawów neurologicznych związanych z ASMD. Program będzie finansowany z Funduszu Medycznego.
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na raka szyjki macicy (B.159)”, w którym będzie refundowany lek Keytruda (Pembrolizumab) - przeciwciało monoklonalne. Do programu zostaną zakwalifikowane pacjentki z przetrwałym, nawrotowym lub z przerzutami rakiem szyjki macicy, u których CPS z ekspresją PD-L1 w tkance nowotworowej wynosi ≥ 1. Leczenie będzie prowadzone pembrolizumabem w skojarzeniu z chemioterapią (paklitakselem i cisplatyną lub paklitakselem i karboplatyną), z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu.
Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r. - nowe leki w programach lekowych
Program lekowy „Leczenie chorych na stwardnienie rozsiane (B.29.)” zostanie rozszerzony o refundację leku Tysabri (Natalizumab) w postaci podskórnej (roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce). Leczenie będzie dostępne dla pacjentów po nietolerancji terapii z natalizumabem w postaci dożylnej z powodu zapalenia żył po infuzjach dożylnych lub z powodu trudnego dostępu do żył.
Program lekowy „Leczenie pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (B.32.)” zostanie rozszerzony o refundację leku Rinvoq (Upadacitinib) - lek immunosupresyjny z grupy inhibitorów JAK. W ramach tego programu lekowego będzie finansowane leczenie następującymi substancjami: adalimumab, infliksymab, upadacytynib, ustekinumab i wedolizumab.
Program lekowy „Leczenie chorych z ciężką postacią astmy (B.44.) zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Tezspire (Tezepelumab) - przeciwciało monoklonalne skierowane przeciw limfopoetynie zrębu grasicy (TSLP). W leczeniu ciężkiej astmy będzie finansowane leczenie następującymi substancjami: benralizumabem (lek Fasenra), dupilumabem (lek Dupixent), mepolizumabem (lek Nucala), omalizumabem (lek Xolair) i tezepelumabem (lek Tezspire).
Program lekowy „Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (B.55.)” zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Rinvoq (Upadacitinib) - lek immunosupresyjny z grupy inhibitorów JAK. Od 1 kwietnia w tym programie będzie finansowane leczenie: filgotynibem, infliksymabem, ozanimodem, tofacytynibem, upadacytynibem, ustekinumabem i wedolizumabem.
Program lekowy „Leczenie chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych (B.59.)” zostanie rozszerzony o nowy lek Opdualag (Niwolumab + Relatlimab) - przeciwciała monoklonalne. Od 1 kwietnia w programie tym będzie finansowane leczenie następującymi substancjami lub połączeniami substancji: niwolumab (lek Opdivo); pembrolizumab (lek Keytruda); niwolumab (lek Opdivo) w skojarzeniu z ipilimumabem (lek Yervoy); wemurafenib (lek Zelboraf) w skojarzeniu z kobimetynibem (lek Cotellic); enkorafenib (lek Braftovi) w skojarzeniu z binimetynibem (lek Mektovi); dabrafenib (lek Tafinlar) w skojarzeniu z trametynibem (lek Mekinist); niwolumab w skojarzeniu z relatlimabem (lek Opdualag).
Program lekowy „Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (B.82.)” zostanie rozszerzony o nową pozycję - lek Rinvoq (Upadacitinib) - lek immunosupresyjny z grupy inhibitorów JAK. W programie będzie finansowane leczenie następującymi substancjami: certolizumab pegol, etanercept, iksekizumab, sekukinumab, upadacytynib.
Programy lekowe „Leczenie dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną (B.97.)” i „Leczenie pediatrycznych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną (B.98.)” zostaną rozszerzone o nową opcję terapeutyczną - substancję rytuksymab (leki MabThera, Riximyo, Ruxience), obok już refundowanych agonistów receptora dla trombopoetyny (awatrombopag - tylko dorośli, eltrombopag, romiplostym).
W kilkunastu programach lekowych dokonano zmian treści programu, w tym zmian kwalifikacji do programu lub zmian wynikających z wykreślenia lub dodania nowych opcji terapeutycznych.
Od 1 kwietnia 2024 w programach lekowych nie będą już refundowane leki: Cinacalcet Accord, Esbriet (Pirfenidone), NovoEight (Turoctocog alfa), Tenofovir disoproxil Accord, Tenofovir Polpharma.
Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w chemioterapii
Dla preparatów zawierających kapecytabinę (leki Capecitabine Accord, Capecitabine Glenmark, Capecitabinum Glenmark, Ecansya) - załącznik C.5.b zostanie rozszerzony o wskazania pozarejestracyjne: nowotwory złośliwe narządów głowy i szyi (C00-C14); nowotwory złośliwe przełyku (C15); nowotwory złośliwe jelita cienkiego (C17); nowotwory złośliwe odbytu i kanału odbytu (C21) oraz nowotwory złośliwe tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego (C73-C75), a także zostanie rozszerzony o leczenie choroby zaawansowanej w rozpoznaniach C.22-C.25.
Dla preparatów zawierających oksaliplatynę (leki Oxaliplatin Kabi i Oxaliplatinum Accord) - załącznik C.46.b zostanie rozszerzony o wskazanie pozarejestracyjne nowotwór złośliwy przełyku (C15).
Od 1 kwietnia 2024 na liście refundacyjnej pojawią się odpowiedniki leków już refundowanych w chemioterapii:
- kolejny odpowiednik zawierający dazatynib - lek Daruph;
- kolejny odpowiednik zawierający kapecytabinę - lek Capecitabinum Glenmark.
Od 1 kwietnia 2024 w ramach chemioterapii nie będzie już refundowany lek Ondansetron Accord.
Serwis Lekinfo24.pl został zaktualizowany 1 kwietnia 2024.
Opracowanie: redakcja Lekinfo24, na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia
Powiązane produkty
- Capecitabinum Glenmark tabletki powlekane 150 mg (Capecitabine)
- Capecitabinum Glenmark tabletki powlekane 500 mg (Capecitabine)
- Daruph tabletki powlekane 16 mg (Dasatinib)
- Daruph tabletki powlekane 40 mg (Dasatinib)
- Daruph tabletki powlekane 63 mg (Dasatinib)
- Daruph tabletki powlekane 79 mg (Dasatinib)
- Daruph tabletki powlekane 111 mg (Dasatinib)
- Dupixent roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 300 mg (Dupilumab)
- Dupixent roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 300 mg (Dupilumab)
- Keytruda koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml (Pembrolizumab)
- MabThera koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/10 ml (Rituximab)
- MabThera koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 500 mg/50 ml (Rituximab)
- Opdualag koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 240 mg + 80 mg/20 ml (Preparat złożony)
- Rinvoq tabletki o przedłużonym uwalnianiu 15 mg (Upadacitinib)
- Rinvoq tabletki o przedłużonym uwalnianiu 30 mg (Upadacitinib)
- Rinvoq tabletki o przedłużonym uwalnianiu 45 mg (Upadacitinib)
- Riximyo koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/10 ml (Rituximab)
- Riximyo koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 500 mg/50 ml (Rituximab)
- Ruxience koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/10 ml (Rituximab)
- Ruxience koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 500 mg/50 ml (Rituximab)
- Tezspire roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 210 mg (Tezepelumab)
- Tysabri roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg (Natalizumab)
- Vyvgart koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 20 mg/ml (Efgartigimod alfa)
- Xenpozyme proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 4 mg (Olipudase alfa)
- Xenpozyme proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 20 mg (Olipudase alfa)