Szczepionki przeciwko COVID
Trzecia adaptowana szczepionka przypominająca przeciw Covid-19 zarejestrowana w UE
13 września 2022 Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków zarekomendował dopuszczenie trzeciej adaptowanej szczepionki przypominającej przeciw Covid-19, a Komisja Europejska wydała dla niej pozytywną decyzję o dopuszczeniu do stosowania w UE.
- Trzecia adaptowana szczepionka przypominająca przeciw Covid-19
- Jak działa szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
- Co zawiera szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
- Kto może być zaszczepiony szczepionką Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
- Działania niepożądane adaptowanych szczepionek przypominających przeciw Covid-19
- Jakie są korzyści z wprowadzenia na rynek adaptowanych szczepionek przypominających przeciw Covid-19?
- Jak będzie wyglądało w Polsce szczepienie przypominające z zastosowaniem szczepionek adaptowanych?
Trzecia adaptowana szczepionka przypominająca przeciw Covid-19
Trzecia adaptowana szczepionka przypominająca przeciw Covid-19 Trzecia adaptowana szczepionka przypominająca to:Jak działa szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
Szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 jest adaptowaną wersją pierwotnej szczepionki Comirnaty. Oprócz pierwotnego szczepu SARS-CoV-2 jest ukierunkowana na podwarianty Omikron BA.4 i BA.5.
Co zawiera szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
Szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 zawiera tozinameran (informacyjny RNA - mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z pierwotnego szczepu SARS-CoV-2 oraz famtozinameran (dodatkowy mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z subwariantu SARS-CoV-2 Omikron BA.4-5.
Kto może być zaszczepiony szczepionką Comirnaty Original/Omicron BA.4-5?
Szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 jest szczepionką przypominającą, którą można zastosować do czynnego uodparniania osób w wieku od 12 lat w celu zapobiegania chorobie Covid-19 wywołanej przez wirus SARS-CoV-2, które otrzymały wcześniej co najmniej cykl szczepienia podstawowego przeciw Covid-19. Podobnie jak dwie wcześniejsze adaptowane szczepionki przypominające, można ją podać po upływie co najmniej 3 miesięcy po szczepieniu podstawowym lub przypominającym z użyciem szczepionki przeciw Covid-19.
Jakie są korzyści z wprowadzenia na rynek adaptowanych szczepionek przypominających przeciw Covid-19?
Wprowadzenie do obrotu adaptowanych szczepionek przypominających ukierunkowanych na podwarianty Omikron BA.1, BA.4 i BA.5 ma na celu zapewnienie szerszej ochrony przed różnymi wariantami wirusa SARS-CoV-2. Szybka dystrybucja na terenie Unii Europejskiej umożliwi ich terminowe zastosowanie przed okresem jesienno-zimowych zakażeń. EMA i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały wspólne oświadczenie, aby nowe adaptowane szczepionki były w pierwszej kolejności stosowane u osób, które są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby ze względu na czynniki ryzyka. Badania kliniczne z zastosowaniem szczepionek adaptowanych wykazały, że szczepionki te były bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciw podwariantom Omikron niż szczepionki pierwotne Comirnaty i Spikevax. Jednocześnie szczepionki adaptowane są równie skuteczne jak szczepionki Comirnaty i Spikevax przeciw pierwotnemu szczepowi SARS-CoV-2. Działania niepożądane szczepionek adaptowanych są porównywalne do obserwowanych dla szczepionek Comirnaty i Spikevax.
Strategia Unii Europejskiej odnośnie szczepionek przeciw Covid-19 zakłada dostęp do szerokiej gamy szczepionek adaptowanych, które będą ukierunkowane na różne warianty wirusa SARS-CoV-2. Zapewni to państwom członkowskim wykorzystanie różnych szczepionek podczas planowania kampanii szczepień.
Jak będzie wyglądało w Polsce szczepienie przypominające z zastosowaniem szczepionek adaptowanych?
16 września 2022 r. rozpoczną się szczepienia drugą dawką przypominającą przeciw Covid-19 z zastosowaniem szczepionek adaptowanych przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4-5. Drugą dawkę przypominającą mogą otrzymać wszystkie osoby w wieku od 12 lat, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły co najmniej 3 miesiące wcześniej. Minister Zdrowia poinformował, że w nocy z 15 na 16 września zostaną wystawione dla tych osób e-skierowania. Pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej. We wrześniu do Polski powinno trafić około 4 mln dawek szczepionek adaptowanych przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4-5 (szczepionki Comirnaty Original/Omicron BA.1, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1 i Comirnaty Original/Omicron BA.4-5). Wszystkie te szczepionki są równie bezpieczne i równie skuteczne. Pacjenci, którzy zgłoszą się na szczepienie, nie będą mogli wybrać szczepionki - otrzymają szczepionkę adaptowaną, która aktualnie będzie dostępna w punkcie szczepień.
Źródło: Europejska Agencja Leków (EMA), URPLWMiPB, Ministerstwo Zdrowia
Powiązane artykuły
Pierwsze adaptowane szczepionki przypominające przeciw Covid-19 zarejestrowane w UE
1 września 2022 Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków zarekomendował dopuszczenie do obrotu dwóch adaptowanych szczepionek...
Więcej »Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama