LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Atmina (Rivastigmine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Atmina (Rp) system transdermalny, plaster 4,6 mg/24 h 8 szt. + 8 plastrów mocujących
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
90,00
Cena
100% (zł):
90,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atmina (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 8 szt. + 8 plastrów mocujących
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
170,00
Cena
100% (zł):
170,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Atmina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Exeltis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Atmina?

Lek Atmina występuje w postaci systemów transdermalnych (plastrów) w 2 dawkach. Obie pozycje leku są dostępne na receptę. Każdy plaster znajduje się w osobnej, szczelnie zamkniętej saszetce; dodatkowo w każdym opakowaniu znajduje się osłona ochronna (plaster) do umocowania plastra z lekiem, również w osobnej, szczelnie zamkniętej saszetce.

  • Atmina 4,6 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 10,8 cm2 i zawiera 25,92 mg rywastygminy; w okresie 24 godzin z plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy.
  • Atmina 9,5 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 21,6 cm2 i zawiera 51,84 mg rywastygminy; w okresie 24 godzin z plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy.

Jak działa lek Atmina?

Rywastygmina jest lekiem przeciw otępieniu z grupy substancji nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a rywastygmina blokuje enzym powodujący rozpad acetylocholiny i zwiększa w ten sposób jej stężenie w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Kiedy stosować lek Atmina?

Lek Atmina jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego o nasileniu łagodnym do umiarkowanie ciężkiego.

Jak stosować lek Atmina?

Lekarz określa właściwą dawkę systemu transdermalnego (plastra) leku Atmina oraz czas leczenia. Podczas leczenia może być konieczne dalsze dostosowywanie dawki leku do potrzeb danego pacjenta. Aby leczenie było skuteczne, należy naklejać nowy plaster dwa razy w tygodniu, najpóźniej po 4 dniach, najlepiej o tej samej porze dnia.

Sposób podawania

Lek Atmina może być stosowany z jedzeniem, piciem i alkoholem. Należy naklejać tylko jeden plaster z lekiem i jedną osłonę ochronną na raz i należy zmieniać je na nowe w dwóch ustalonych dniach tygodnia. Należy zawsze naklejać nowy plaster o tej samej porze dnia. W celu ułatwienia zapamiętania, należy zanotować dni i godzinę zmiany plastra.
Przed naklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu planowanego naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudrów, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przyklejenie plastra, wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień. Przed naklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzednie plastry. Jako pierwszy należy zawsze nakleić plaster z lekiem. Należy naklejać jeden plaster z lekiem razem z jedną samoprzylepną osłoną ochronną tylko na jedno z następujących miejsc ciała: górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia, górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać naklejania plastrów na piersi), górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie, dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie. Nie należy naklejać nowego plastra w tym samym miejscu na skórze przed upływem 14 dni. Plaster należy nosić stale, aż do czasu jego zmiany na nowy. Plastra i samoprzylepnej osłony ochronnej nie należy ciąć na kawałki.
Kąpiel, pływanie lub kąpiel pod prysznicem nie powinny mieć wpływu na działanie leku. Należy upewnić się, że podczas wykonywania tych czynności nie dojdzie do obluzowania się plastra. Nie należy narażać plastra na dłuższe działanie wszelkich zewnętrznych źródeł ciepła (np. nadmierne działanie promieni słonecznych, sauna, solarium). Jeśli plaster sam się odklei, należy nakleić nowy, a następnie zmienić go o zwykłej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Atmina?

Jeśli pacjent stwierdzi, że zapomniał nakleić plaster, powinien to zrobić natychmiast, jeśli przerwa w leczeniu nie przekraczała 3 dni. Następny plaster można nakleić o zwykłej porze w ustalonym dniu. Nie należy naklejać dwóch plastrów aby uzupełnić pominięty plaster. Jeśli pacjent nie naklejał plastra przez dłużej niż 3 dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra bez rozmowy z lekarzem (lekarz ustali dawkę od której będzie można wznowić leczenie).

Kiedy lek Atmina nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywastygminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjenta, u którego kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na leki podobne do rywastygminy. Leku Atmina nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystąpią reakcje skórne wykraczające poza obszar skóry zajmowany przez plaster, jeśli wystąpi nasilenie miejscowych reakcji skórnych (takich jak pęcherze, nasilenie się stanu zapalnego skóry, obrzęk) i jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 48 godzin po usunięciu plastra.
Lek Atmina nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Atmina?

Przed terapią lekiem Atmina konieczna jest ocena stopnia zaawansowania choroby Alzheimera oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli w trakcie stosowania leku Atmina u pacjenta jest planowany zabieg chirurgiczny z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, należy poinformować lekarza o jego stosowaniu, ponieważ lek Atmina może nasilać działanie niektórych środków zwiotczających mięśnie stosowanych podczas znieczulenia.

Jak stosować lek Atmina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Atmina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Atmina nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania leku Atmina nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Atmina?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Atmina są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odkleić plaster i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące działania niepożądane leku Atmina: utrata apetytu, zawroty głowy, pobudzenie lub senność, nietrzymanie moczu, zaburzenia pracy serca (takie jak szybkie, wolne lub nierówne bicie serca), omamy, wrzód żołądka, odwodnienie, nadmierna ruchliwość, agresja, upadki, sztywność ramion lub nóg, drżenie rąk, reakcja alergiczna w miejscu naklejenia plastra (taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry), nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich jak drżenie, sztywność lub pociąganie nogami), zapalenie trzustki (w tym silny ból w górnej części brzucha), wysokie ciśnienie krwi, napady padaczkowe, zaburzenia czynności wątroby (w tym zażółcenie skóry lub oczu, nieprawidłowa ciemna barwa moczu, niewyjaśnione nudności, wymioty, utrata apetytu), zmiany w wynikach badań czynności wątroby, niepokój, koszmary senne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Atmina?

Jeśli pacjent przypadkowo przyklei więcej niż 1 plaster, powinien odkleić wszystkie plastry i poinformować lekarza o przypadkowym zastosowaniu większej ilości plastrów.

Czy lek Atmina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Atmina może powodować omdlenia lub silne splątanie - jeśli podczas jego stosowania pojawią się takie objawy, nie wolno prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych czynności wymagających koncentracji. Dodatkowo sama choroba Alzheimera może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Atmina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem plaster należy przechowywać w saszetce. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Atmina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem