LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Azacitidine betapharm (Azacitidine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Azacitidine betapharm (Rpz) proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań 25 mg/ml 1 fiolka 100 mg 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Nowa lista refundacyjna na dzień 1 września 2023 r. - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna na dzień 1 września 2023 r.– informacje ogólne...

Więcej »

Azacitidine betapharm

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Betapharm Arzneimittel GmbH

Co zawiera lek Azacitidine betapharm?

Lek Azacitidine betapharm to proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 100 mg azacytydyny. Po przygotowaniu przez dodanie 4 ml wody do wstrzykiwań, 1 ml zawiesiny zawiera 25 mg azacytydyny.

Jak działa lek Azacitidine betapharm?

Substancją czynną leku jest azacytydyna, która jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych antymetabolitami.

Kiedy stosować lek Azacitidine betapharm?

Lek Azacitidine betapharm stosuje się u osób dorosłych, niekwalifikujących się do przeszczepu komórek macierzystych, w leczeniu następujących chorób:
- zespoły mielodysplastyczne (MDS) wyższego ryzyka,
- przewlekła białaczka mielomonocytowa (CMML),
- ostra białaczka szpikowa (AML).

Jak stosować lek Azacitidine betapharm?

Dawkę leku Azacitidine betapharm ustala lekarz w zależności od stanu ogólnego, wzrostu i masy ciała pacjenta. Przed podaniem tego leku pacjent otrzyma dodatkowo lek zapobiegający nudnościom i wymiotom.

Sposób podawania

Lek jest podawany jako wstrzyknięcie pod skórę przez lekarza lub pielęgniarkę. Może być podawany w udo, brzuch lub ramię. Lek jest podawany codziennie przez tydzień, po czym następuje okres przerwy trwający 3 tygodnie. Taki cykl leczenia jest powtarzany co 4 tygodnie. Pacjent otrzymuje zazwyczaj co najmniej 6 cykli leczenia.

Kiedy lek Azacitidine betapharm nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (azacytydynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być podawany, jeśli pacjent ma zaawansowany rak wątroby. Nie wolno stosować tego leku u kobiet karmiących piersią.
Lek Azacitidine betapharm nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Azacitidine betapharm?

Leczenie lekiem Azacitidine betapharm będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz przedstawi pacjentowi zasady prowadzenia takiej terapii. Przed rozpoczęciem leczenia i na początku każdego cyklu będą wykonywane u pacjenta badania krwi w celu kontroli liczby krwinek oraz oceny czynności wątroby i nerek. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Azacitidine betapharm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Azacitidine betapharm w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Azacitidine betapharm w czasie ciąży, ponieważ lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie przyjmowania leku Azacitidine betapharm i przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Azacitidine betapharm. Mężczyźni nie powinni płodzić dziecka podczas leczenia lekiem Azacitidine betapharm i powinni stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie przyjmowania leku Azacitidine betapharm i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia. Mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem, jeżeli chcą przechować nasienie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Azacitidine betapharm?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Azacitidine betapharm są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: niedokrwistość, obniżona liczba płytek krwi, obniżona liczba białych krwinek, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty oraz reakcja w miejscu wstrzyknięcia leku (w tym zaczerwienienie, ból lub odczyn skórny). Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Azacitidine betapharm wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Azacitidine betapharm może wystąpić zmęczenie - nie należy prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem