LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Onureg (Azacitidine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Onureg (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Onureg (Rpz) tabletki powlekane 300 mg 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Onureg

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG

Co zawiera lek Onureg?

Lek Onureg występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg lub 300 mg azacytydyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skonsultować z lekarzem przyjmowanie tego leku.

Jak działa lek Onureg?

Substancją czynną leku jest azacytydyna, która jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych antymetabolitami.

Kiedy stosować lek Onureg?

Lek Onureg jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z ostrą białaczką szpikową (AML).

Jak stosować lek Onureg?

Lekarz określa dawkowanie leku Onureg. Przed przyjęciem każdej dawki leku Onureg pacjentom podaje się dodatkowo lek zapobiegający nudnościom i wymiotom przez co najmniej pierwsze 2 cykle leczenia.

Sposób podawania

Lek Onureg podaje się w cyklach trwających 28 dni: lek przyjmuje się codziennie przez pierwsze 14 dni każdego cyklu, po czym następuje 14 dni przerwy w przyjmowaniu leku do końca cyklu. Lekarz może przerwać leczenie lub zmniejszyć dawkę, jeżeli wystąpią pewne działania niepożądane.
Lek można przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami. należy go przyjmować raz dziennie, o tej samej porze każdego dnia. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Aby upewnić się, że zostanie podana odpowiednia dawka, tabletek nie należy łamać, kruszyć, rozpuszczać ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Onureg?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku o zwykłej porze, powinien przyjąć zwykłą dawkę gdy tylko sobie o tym przypomni tego samego dnia, a następną dawkę o zwykłej porze następnego dnia. Jeśli po przyjęciu dawki leku u pacjenta wystąpią wymioty, nie należy przyjmować kolejnej dawki tego samego dnia; należy poczekać do następnego dnia i przyjąć kolejną zaplanowaną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej lub zwymiotowanej tabletki.

Kiedy lek Onureg nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (azacytydynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, pacjentka karmi piersią.
Lek Onureg nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Onureg?

Leczenie będzie nadzorowane przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed zaordynowaniem terapii z zastosowaniem leku Onureg lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Przed rozpoczęciem i podczas stosowania leku zostaną wykonane u pacjenta badania krwi w celu sprawdzenia, czy liczba krwinek jest wystarczająca oraz w celu oceny czynności wątroby i nerek. Należy skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku.

Jak stosować lek Onureg z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Onureg w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Onureg w okresie ciąży - lek może być szkodliwy dla dziecka. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi o zajściu w ciążę w trakcie leczenia tym lekiem. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku Onureg i przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Onureg i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia. Lekarz omówi z pacjentem najbardziej odpowiednią metodę antykoncepcji. Nie wolno karmić piersią podczas stosowania leku Onureg. Mężczyźni nie powinni płodzić dziecka podczas leczenia lekiem Onureg. Lek Onureg może wpłynąć na zdolność do posiadania potomstwa - należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Onureg?

W trakcie stosowania leku Onureg mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból brzucha, zmęczenie, osłabienie, zakażenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, bóle stawów, utrata apetytu, ból pleców lub kończyn, niski poziom neutrofilów z gorączką lub bez gorączki, niski poziom płytek krwi i niski poziom białych krwinek. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Onureg?

W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecona należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Onureg wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po zastosowaniu leku Onureg u pacjenta może pojawić się zmęczenie, osłabienie lub problemy z koncentracją - w takim przypadku lub jeśli wystąpią inne działania niepożądane, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn lub narzędzi.

Jak przechowywać lek Onureg?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Onureg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Onureg - powiązane artykuły

Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem