LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Buscopan Forte (Hyoscine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Buscopan Forte (OTC) tabletki powlekane 20 mg 10 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 17,60 Cena 100% (zł): 17,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

We wszystkich przypadkach bólów brzucha można zastosować leki działające rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i macicy. Należy wtedy pamiętać, że jest to leczenie objawowe i nie leczy...

Więcej »

Buscopan Forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ipsen Consumer HealthCare

Co zawiera Buscopan Forte?

Lek Buscopan Forte występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg butylobromku hioscyny. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Buscopan Forte?

Hioscyna jest środkiem rozkurczowym. Zmniejsza skurcze mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowego oraz dróg rodnych kobiet.

Kiedy stosować Buscopan Forte?

Lek Buscopan Forte można stosować w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej, zespole jelita drażliwego), w stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie dróg żółciowych, ostrym bólu w drogach żółciowych, kolce żółciowej), w stanach skurczowych w obrębie układu moczowo-płciowego (w bolesnym miesiączkowaniu, kolce nerkowej, stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową).

Jak stosować Buscopan Forte?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Buscopan Forte dłużej niż 3 dni bez porady lekarza.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka Buscopan Forte 1 do 5 razy na dobę.
  • Dzieci
    Leku Buscopan Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Kiedy Buscopan Forte nie może być stosowany?

Leku Buscopan Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (hioscynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z nużliwością mięśni (miastenia) oraz u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon - znaczne poszerzenie jelita grubego).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Buscopan Forte?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Buscopan Forte, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: choroby serca (nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie tętnicze), jaskra z wąskim kątem przesączania, występująca w przeszłości niedrożność jelit lub jej podejrzenie, występująca w przeszłości niedrożność dróg moczowych lub jej podejrzenie, powiększona prostata, występowanie gorączki, niskie ciśnienie tętnicze lub omdlenia, nagłe zmiany rytmu wypróżnień (np. biegunka). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli dolegliwości i bóle są wyraźnie inne niż znany pacjentowi ból lub dyskomfort w obrębie brzucha, do leczeniu których lekarz w przeszłości przepisał hioscynę. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nagły, silny lub ostry ból, który wyraźnie różni się od zwykłego bólu lub dyskomfortu związanego ze skurczami; jeśli ból lub dyskomfort w obrębie brzucha związany ze skurczami szybko się pogarsza; jeśli ból brzucha jest wrażliwy na dotyk; jeśli pojawią się nudności lub wymioty oraz w przypadku zauważenia krwi w kale. Konsultacja lekarska jest konieczna, jeśli ostatnio pacjent szybko i nieoczekiwanie schudł. Leku Buscopan Forte nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami przeciw bólom i skurczom w obrębie brzucha, przepisanymi przez lekarza. Pacjent powinien odstawić lek Buscopan Forte i skontaktować się z lekarzem, jeśli ból nasili się w ciągu 24 godzin od zastosowania leku lub będzie trwać dłużej niż 3 dni; jeśli wystąpi bolesność dotykowa brzucha; jeśli wystąpi krwawienie z odbytu lub nawracające krwawienie; jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe objawy.

Jak stosować Buscopan Forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Hioscyna może nasilać działanie następujących leków: trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu alergii i nadwrażliwości), leki przeciwpsychotyczne, leki beta-sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu niewydolności serca lub astmy), chinidyna, amantadyna, dyzopiramid, inne leki cholinolityczne (np. ipratropium lub tiotropium) lub związki podobne do atropiny. Równoczesne leczenie antagonistami dopaminy (np. metoklopramidem) i hioscyną może zmniejszać skuteczność działania obu tych leków na przewód pokarmowy.

Czy można stosować Buscopan Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Zaleca się unikanie stosowania leku Buscopan Forte w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Buscopan Forte?

Niezbyt często mogą wystąpić: szybkie bicie serca, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie wydzielania potu, reakcje skórne (pokrzywka, świąd). Rzadko: zatrzymanie moczu. Ponadto mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne i inne reakcje nadwrażliwości.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Buscopan Forte?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się o poradę do lekarza. Mogą wystąpić następujące objawy: suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie skóry, trudności z oddawaniem moczu, przyspieszenie bicia serca i zaburzenia widzenia.

Czy Buscopan Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Buscopan Forte na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Brak zaleceń dotyczących stosowania leku Buscopan Forte i prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Buscopan Forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem