Buscopan Forte (Hyoscine)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Buscopan Forte (OTC) | tabletki powlekane | 20 mg | 10 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 17,90 |
Cena 100% (zł): 17,90 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Buscopan Forte
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Ipsen Consumer HealthCare
- Co zawiera Buscopan Forte?
- Jak działa Buscopan Forte?
- Kiedy stosować Buscopan Forte?
- Jak stosować Buscopan Forte?
- Kiedy Buscopan Forte nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Buscopan Forte?
- Jak stosować Buscopan Forte z innymi lekami?
- Czy można stosować Buscopan Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Buscopan Forte?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Buscopan Forte?
- Czy Buscopan Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać Buscopan Forte?
- Buscopan Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Buscopan Forte - powiązane artykuły
Co zawiera Buscopan Forte?
Lek Buscopan Forte występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg butylobromku hioscyny. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak działa Buscopan Forte?
Hioscyna jest środkiem rozkurczowym. Zmniejsza skurcze mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowego oraz dróg rodnych kobiet.
Kiedy stosować Buscopan Forte?
Lek Buscopan Forte można stosować w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej, zespole jelita drażliwego), w stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie dróg żółciowych, ostrym bólu w drogach żółciowych, kolce żółciowej), w stanach skurczowych w obrębie układu moczowo-płciowego (w bolesnym miesiączkowaniu, kolce nerkowej, stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową).
Jak stosować Buscopan Forte?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Buscopan Forte dłużej niż 3 dni bez porady lekarza.
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka Buscopan Forte 1 do 5 razy na dobę. - Dzieci
Leku Buscopan Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.
Kiedy Buscopan Forte nie może być stosowany?
Leku Buscopan Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (hioscynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z nużliwością mięśni (miastenia) oraz u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon - znaczne poszerzenie jelita grubego).
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Buscopan Forte?
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Buscopan Forte, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: choroby serca (nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie tętnicze), jaskra z wąskim kątem przesączania, występująca w przeszłości niedrożność jelit lub jej podejrzenie, występująca w przeszłości niedrożność dróg moczowych lub jej podejrzenie, powiększona prostata, występowanie gorączki, niskie ciśnienie tętnicze lub omdlenia, nagłe zmiany rytmu wypróżnień (np. biegunka). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli dolegliwości i bóle są wyraźnie inne niż znany pacjentowi ból lub dyskomfort w obrębie brzucha, do leczeniu których lekarz w przeszłości przepisał hioscynę. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nagły, silny lub ostry ból, który wyraźnie różni się od zwykłego bólu lub dyskomfortu związanego ze skurczami; jeśli ból lub dyskomfort w obrębie brzucha związany ze skurczami szybko się pogarsza; jeśli ból brzucha jest wrażliwy na dotyk; jeśli pojawią się nudności lub wymioty oraz w przypadku zauważenia krwi w kale. Konsultacja lekarska jest konieczna, jeśli ostatnio pacjent szybko i nieoczekiwanie schudł. Leku Buscopan Forte nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami przeciw bólom i skurczom w obrębie brzucha, przepisanymi przez lekarza. Pacjent powinien odstawić lek Buscopan Forte i skontaktować się z lekarzem, jeśli ból nasili się w ciągu 24 godzin od zastosowania leku lub będzie trwać dłużej niż 3 dni; jeśli wystąpi bolesność dotykowa brzucha; jeśli wystąpi krwawienie z odbytu lub nawracające krwawienie; jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe objawy.
Jak stosować Buscopan Forte z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Hioscyna może nasilać działanie następujących leków: trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu alergii i nadwrażliwości), leki przeciwpsychotyczne, leki beta-sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu niewydolności serca lub astmy), chinidyna, amantadyna, dyzopiramid, inne leki cholinolityczne (np. ipratropium lub tiotropium) lub związki podobne do atropiny. Równoczesne leczenie antagonistami dopaminy (np. metoklopramidem) i hioscyną może zmniejszać skuteczność działania obu tych leków na przewód pokarmowy.
Czy można stosować Buscopan Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?
Zaleca się unikanie stosowania leku Buscopan Forte w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Buscopan Forte?
Niezbyt często mogą wystąpić: szybkie bicie serca, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie wydzielania potu, reakcje skórne (pokrzywka, świąd). Rzadko: zatrzymanie moczu. Ponadto mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne i inne reakcje nadwrażliwości.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Buscopan Forte?
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się o poradę do lekarza. Mogą wystąpić następujące objawy: suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie skóry, trudności z oddawaniem moczu, przyspieszenie bicia serca i zaburzenia widzenia.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Buscopan Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Buscopan Forte - powiązane artykuły
Leki w bólach brzucha i bolesnych miesiączkach
Najczęstsze wakacyjne bóle brzucha wynikaja z niestrawności, zapalenia pęcherza lub bolesnego miesiączkowania.
Więcej »Leki na kamicę moczową dostępne bez recepty
W zapobieganiu kamicy moczowej i pomocniczo w usuwaniu drobnych złogów i piasku nerkowego często stosowane są preparaty ziołowe.
Więcej »Leki doraźne w bólach brzucha, kolce żółciowej i kolce nerkowej
Leki rozkurczowe i przeciwbólowe to leki objawowe, które łagodzą ból nie leczą jego przyczyny. Zobacz kiedy i które leki możesz zastosować.
Więcej »Leki stosowane w bólach miesiączkowych dostępne bez recepty
Leki stosowane w dolegliwościach miesiączkowych to wyłącznie leki łagodzące objawy napięcia przedmiesiączkowego i leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
Więcej »