LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Cosentyx (Secukinumab)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Cosentyx (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 150 mg 1 fiolka 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cosentyx (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg/ml 2 amp.-strzyk. 1 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »

Cosentyx

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera Cosentyx?

Lek Cosentyx jest dostępny w fiolce lub ampułko-strzykawce. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.
Zarówno 1 fiolka z proszkiem jak i 1 ampułko-strzykawka leku zawiera 150 mg sekukinumabu.

Jak działa Cosentyx?

Działanie sekukinumabu polega na neutralizowaniu aktywności białka zwanego IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w pewnych chorobach takich jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatia osiowa i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Kiedy stosować Cosentyx?

Lek Cosentyx jest stosowany w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- łuszczycy plackowatej (u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 6 lat);
- łuszczycowego zapalenia stawów;
- spondyloartropatii osiowej (w tym zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - postaci spondyloartropatii osiowej ze zmianami radiograficznymi charakterystycznymi dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz spondyloartropatii osiowej bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa);
- młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, w tym zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych i młodzieńczego łuszczycowego zapalenia stawów.

Jak stosować Cosentyx?

Dawkowanie leku Cosentyx, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Cosentyx, zarówno w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w fiolce jak i w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce może być także podawany samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę - należy wówczas przestrzegać zaleceń odnośnie sposobu podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cosentyx?

Jeśli pacjent zapomniał o wstrzyknięciu dawki leku Cosentyx, należy wstrzyknąć następną dawkę tak szybko, jak to możliwe. Następnie należy porozmawiać z lekarzem, aby ustalić termin podania kolejnej dawki leku.

Kiedy Cosentyx nie może być stosowany?

Leku Cosentyx nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sekukinumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Cosentyx nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat z łuszczycą plackowatą oraz z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (zapaleniem stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych i młodzieńczym łuszczycowym zapaleniem stawów).
Lek Cosentyx nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w pozostałych wskazaniach.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cosentyx?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cosentyx lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy należy poddać pacjenta szczególnie dokładnej obserwacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Należy przerwać stosowanie leku Cosentyx i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek objawy wskazujące na wystąpienie ciężkiego zakażenia lub reakcji alergicznej.

Jak stosować Cosentyx z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Cosentyx w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Cosentyx u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cosentyx i przez co najmniej 20 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Cosentyx.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cosentyx?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Cosentyx, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cosentyx?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Cosentyx wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cosentyx nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Cosentyx?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek Cosentyx jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia.
Fiolka
Fiolkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2 do 8°C. Po odtworzeniu proszku roztwór może być zużyty natychmiast lub może być przechowywany w temperaturze 2 do 8°C przez okres do 24 godzin (roztworu nie należy zamrażać); roztwór należy podać w ciągu 1 godziny od wyjęcia fiolki z miejsca przechowywania w temperaturze 2 do 8°C.
Ampułko-strzykawka
Ampułko-strzykawkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2 do 8°C; nie należy jej zamrażać, nie należy wstrząsać. W razie konieczności lek może być pozostawiony poza lodówką jednorazowo przez okres do 4 dni w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 30°C. Ampułko-strzykawkę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem