LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dexak (Dexketoprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dexak (OTC) tabletki powlekane 25 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,40
Cena
100% (zł):
12,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dexak (OTC) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
34,50
Cena
100% (zł):
34,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dexak SL (OTC) granulat do sporządzania roztworu doustnego 25 mg 10 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dexak SL (OTC) granulat do sporządzania roztworu doustnego 25 mg 20 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,00
Cena
100% (zł):
32,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dexak

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Berlin-Chemie AG

Co zawiera Dexak lub Dexak SL?

Lek Dexak występuje w postaci tabletek oraz granulatu, z którego przygotowuje się roztwór doustny. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Dexak tabletki
  1 tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki.
 • Dexak SL granulat do sporządzania roztworu doustnego
  1 saszetka zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Lek zawiera sacharozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa Dexak?

Deksketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Dexak lub Dexak SL?

 • Dexak tabletki
  Lek Dexak jest stosowany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. bólu mięśni, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.
 • Dexak SL granulat do sporządzania roztworu doustnego
  Lek Dexak SL jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawowego ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.

Jak stosować Dexak lub Dexak SL?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli
  Dawkowanie tabletek Dexak
  Zalecana dawka dobowa to 1 tabletka Dexak (25 mg) co 8 godzin, jednak nie więcej niż 3 tabletki na dobę (75 mg). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli poprawa nie nastąpiła po 3-4 dniach stosowania leku lub objawy nasiliły się; lekarz poinformuje pacjenta ile tabletek należy przyjmować na dobę i przez jaki czas.
  Dawkowanie granulatu Dexak SL
  Zalecana dawka dobowa to 1 saszetka Dexak SL (25 mg) co 8 godzin, jednak nie więcej niż 3 saszetki na dobę (75 mg). Jeśli po upływie 3 do 4 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem; lekarz zadecyduje o ilości saszetek przyjmowanych w ciągu doby oraz o czasie stosowania leku.
 • Dzieci i młodzież
  Leku Dexak lub Dexak SL nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Osoby w wieku podeszłym, a także pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinny rozpoczynać stosowanie leku od mniejszej całkowitej dawki dobowej, tj. od nie więcej niż 2 tabletek Dexak lub 2 saszetek Dexak SL. Jeśli lek jest dobrze tolerowany, osoby w wieku podeszłym mogą zwiększyć początkową dawkę do dawki zalecanej dla ogólnej populacji, tj. do 3 tabletek lub 3 saszetek leku.

Sposób podawania

Dexak tabletki
Tabletki należy połykać, popijając wystarczającą ilością wody. Przyjmowanie leku z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek np. co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co spowoduje szybsze rozpoczęcie działania leku.
Dexak SL granulat
Należy rozpuścić zawartość saszetki w szklance wody i dobrze rozmieszać w celu ułatwienia rozpuszczenia. Uzyskany roztwór należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Przyjmowanie leku z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek np. co najmniej 15 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku.

Kiedy Dexak lub Dexak SL nie może być stosowany?

Leku Dexak lub Dexak SL nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (deksketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje astma lub w przeszłości występowały napady astmy, ostry alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub świszczący oddech po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z grupy NLPZ. Nie stosować, jeżeli u pacjenta w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne: reakcje fotoalergiczne lub reakcje fototoksyczne (w szczególności w postaci zaczerwienienia lub pęcherzy na skórze poddanej ekspozycji na słońce) podczas przyjmowania ketoprofenu (inny niesteroidowy lek przeciwzapalny) lub fibratów (leki stosowane w celu obniżenia stężenia lipidów we krwi). Stosowanie leku Dexak lub Dexak SL jest przeciwwskazane, jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie z żołądka lub jelit lub jeśli w przeszłości występowało krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie lub perforacja; jeśli u pacjenta występują przewlekłe problemy trawienne (np. niestrawność, zgaga); jeśli u pacjenta występowało krwawienie z żołądka lub jelit lub perforacje z powodu wcześniejszego przyjęcia leków z grupy NLPZ stosowanych w leczeniu bólu; jeśli u pacjenta występują choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego); jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca, umiarkowana lub ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność wątroby; jeśli u pacjenta występuje nadmierna skłonność do krwawień lub zaburzenia krzepnięcia; jeśli pacjent jest ciężko odwodniony z powodu wymiotów, biegunki lub przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży lub karmiące piersią nie mogą stosować leku Dexak ani Dexak SL.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dexak lub Dexak SL?

Jeśli po upływie 3-4 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dexak lub Dexak SL konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach: występowanie alergii; występowania zaburzeń czynności nerek, wątroby lub serca (nadciśnienie lub niewydolność serca) oraz zatrzymywania płynów, także w przeszłości; przyjmowanie leków moczopędnych lub występowanie zmniejszonego nawodnienia i zmniejszonej objętość krwi spowodowanych nadmierną utratą płynów (np. zbyt częste oddawanie moczu, biegunka lub wymioty); występowanie chorób serca, przebyty udar lub podejrzenie; występowanie zaburzeń tworzenia krwi lub komórek krwi; występowanie tocznia rumieniowatego układowego lub mieszanej choroby tkanki łącznej; występowanie w przeszłości przewlekłych chorób zapalnych jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); występowanie aktualnie lub w przeszłości innych chorób dotyczących żołądka lub jelit; chorowanie na ospę wietrzną (w wyjątkowych przypadkach niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą spowodować zaostrzenie choroby); stosowanie innych leków zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienia (np. doustne leki steroidowe, niektóre leki przeciwdepresyjne - np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów takie jak kwas acetylosalicylowy lub leki przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna; występowanie astmy oraz przewlekłego nieżytu nosa, przewlekłego zapalenia zatok i (lub) polipów w nosie. Jeżeli pacjent jest osobą w podeszłym wieku, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Lek Dexak lub Dexak SL może zaburzać płodność kobiet - nie jest zalecany u kobiet planujących ciążę lub leczonych z powodu niepłodności.

Jak stosować Dexak z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania: kwasu acetylosalicylowego, kortykosteroidów lub innych leków przeciwzapalnych, warfaryny, heparyny lub innych leków przeciwdziałających wystąpieniu zakrzepów, litu, metotreksatu stosowanego w dużych dawkach 15 mg na tydzień, fenytoiny, sulfametoksazolu. Stosowanie leku Dexak z następującymi lekami wymaga zachowania ostrożności: inhibitory ACE, leki moczopędne i antagoniści angiotensyny II stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi i chorób serca, pentoksyfilina i oksypentyfilina, zydowudyna, antybiotyki aminoglikozydowe, pochodne sulfonylomocznika stosowane w leczeniu cukrzycy, metotreksat stosowany w małych dawkach - poniżej 15 mg na tydzień. Jednoczesne stosowanie z następującymi lekami wymaga szczególnego rozważenia: antybiotyki chinolonowe (np. cyprofloksacyna, lewofloksacyna), cyklosporyna i takrolimus, streptokinaza i inne leki trombolityczne lub fibrynolityczne, probenecyd, digoksyna, leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwpłytkowe, leki beta-adrenolityczne, tenefowir, deferazyroks, pemetreksed.

Czy można stosować Dexak lub Dexak SL w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Dexak ani Dexak SL nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku Dexak ani Dexak SL u kobiet planujących ciążę lub podczas diagnostyki niepłodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dexak lub Dexak SL?

Podczas stosowania leku często mogą wystąpić: nudności i (lub) wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność. Niezbyt często: zawroty głowy (pochodzenia błędnikowego), senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, zapalenie śluzówki żołądka, zaparcia, suchość śluzówki jamy ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie. Rzadko: choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego (które może objawiać się krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami), omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk gardła, utrata apetytu, nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększone pocenie się, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby, zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek. Bardzo rzadko: ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevens-Johnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy), skurcz oskrzeli, krótki oddech, przyspieszony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, swędzenie, uszkodzenie nerek, zmniejszona liczba białych krwinek, zmniejszona liczba płytek krwi. Przyjmowanie takich leków jak Dexak może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.
Jeżeli wystąpi wysypka skórna lub jakikolwiek ubytek śluzówek (np. wewnątrz ust) lub jakiekolwiek objawy alergii należy natychmiast przerwać stosowanie leku Dexak lub Dexak SL. Należy poinformować lekarza, jeśli na początku leczenia wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane dotyczące żołądka lub jelit (np. ból żołądka, zgaga lub krwawienie), jeżeli w przeszłości u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek podobne działania niepożądane z powodu długotrwałego przyjmowania leków przeciwzapalnych, szczególnie dotyczy to osób w podeszłym wieku.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dexak lub Dexak SL?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, lub udać się do oddziału ratunkowego w najbliższym szpitalu.

Czy Dexak wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dexak lub Dexak SL może powodować zawroty głowy i zmęczenie, co może wpływać w niewielkim lub umiarkowanym stopniu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie takie objawy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu aż do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać Dexak lub Dexak SL?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dexak - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Dexak - powiązane artykuły

W silnych bólach stawów mięśni i pleców stosujemy leki doustne. Często zawierają one te same substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym co leki stosowane do nacierania.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem