LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dobroson (Zopiclone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dobroson (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,20
Cena
100% (zł):
22,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dobroson (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,50
Cena
100% (zł):
24,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dobroson

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Co zawiera lek Dobroson?

Lek Dobroson występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 7,5 mg zopiklonu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Dobroson?

Zopiklon jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Dobroson?

Lek Dobroson stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u osób dorosłych.

Jak stosować lek Dobroson?

Lekarz określa dawkę leku Dobroson i ustala czas trwania leczenia. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Leczenia nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem; lekarz ustali sposób stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Należy zapewnić nieprzerwany sen przez 7 do 8 godzin. Nie należy przyjmować kolejnej dawki w ciągu tej samej nocy. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dobroson?

Jeśli pacjent zapomniał wziąć dawkę leku, ale nadal może przespać od 7 do 8 godzin, powinien jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę. Jeśli czas snu jest krótszy, należy pominąć tę dawkę i nie przyjmować kolejnej dawki leku aż do następnego dnia, przed snem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Dobroson nie może być stosowany?

Leku Dobroson nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zopiklon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Dobroson nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dobroson?

Przed ordynacją leku Dobroson lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Zapyta również pacjenta o wszystkie leki stosowane przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku Dobroson lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent był w przeszłości uzależniony od leków lub alkoholu. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku oraz ściśle przestrzegać jego zaleceń odnośnie prowadzonej terapii. Okres leczenia zwykle wynosi kilka dni do 2 tygodni i nie może przekraczać 4 tygodni. Szczególne środki ostrożności są wymagane podczas stosowania leku przez osoby w podeszłym wieku. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem. Lek Dobroson może powodować fizyczne i psychiczne uzależnienie, a ryzyko wystąpienia uzależnienia zwiększa się w przypadku stosowania dużej dawki leku i długiego czasu leczenia. Ponadto jest ono większe u pacjentów, którzy nadużywali alkoholu lub leków w przeszłości. W trakcie leczenia należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku Dobroson. Należy przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią takie objawy jak: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, napady złości, koszmary senne, halucynacje, psychozy, nieodpowiednie zachowanie i inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Dobroson i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie (lunatykowanie). Nie wolno pić alkoholu w czasie przyjmowania leku Dobroson.

Jak stosować lek Dobroson z innymi lekami?

Lek Dobroson może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Dobroson w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwym ryzyku i korzyściach związanych ze stosowaniem leku Dobroson w okresie ciąży lub karmienia piersią poinformuje pacjentkę lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dobroson?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Dobroson są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującym działaniem niepożądanym zopiklonu jest gorzki lub metaliczny smak. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dobroson?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku bądź przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Czy lek Dobroson wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dobroson może powodować działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn (takie jak: uspokojenie, niepamięć, zaburzenia koncentracji, zaburzenia czynności mięśni). Ryzyko ich wystąpienia zwiększa się, gdy jednocześnie jest spożywany alkohol lub w przypadku niedostatecznie długiego snu. Te objawy mogą występować u pacjenta nawet następnego dnia. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki leczenie nie jest zakończone lub dopóki nie ustalono, że lek nie zaburza sprawności psychofizycznej pacjenta.

Jak przechowywać lek Dobroson?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dobroson - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem