CO ZAWIERA FUNGOTAC?
1 ml roztworu Fungotac zawiera 10 mg klotrymazolu.
jak działa fungotac?
Klotrymazol działa przeciwgrzybiczo.
kiedy stosować fungotac?
Lek Fungotac jest wskazany w grzybiczych zakażeniach ucha zewnętrznego i środkowego wywołanych działaniem drożdży (z rodzaju Candida), pleśni (z rodzaju Aspergillus) oraz innych grzybów.
W przypadku wątpliwości czy występujące objawy wskazują na zakażenie grzybicze ucha, należy zwrócić się do lekarza.
jak stosować fungotac?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W przypadku zakażenia grzybiczego ucha, należy stosować do wnętrza ucha 2 lub 3 krople leku Fungotac od 2 do 3 razy na dobę. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 2 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego do ucha.
kiedy fungotac nie może być stosowany?
Leku Fungotac nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (klotrymazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku fungotac?
Jeśli po upływie kilku dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Chronić oczy przed kontaktem z lekiem.
jak stosować fungotac z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
czy można stosować fungotac w ciąży i okresie karmienia piersią?
W czasie ciąży lub u kobiet karmiących piersią stosowanie leku Fungotac jest możliwe wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza.
jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku fungotac?
Po zastosowaniu leku mogą wystąpić pęcherze, uczucie dyskomfortu i ból, obrzęk, zaczerwienienie (rumień), podrażnienie, łuszczenie się, świąd, wysypka, uczucie kłucia i pieczenia.
Jeśli po zastosowaniu leku Fungotac wystąpi reakcja alergiczna, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawami reakcji alergicznej mogą być omdlenia, osłabienie, trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka, wysypka (pokrzywka).
co zrobić w przypadku przedawkowania leku fungotac?
Brak doniesień o przypadkach przedawkowania klotrymazolu stosowanego miejscowo. W razie połknięcia leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
czy fungotac wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Fungotac nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
jak przechowywać fungotac?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 6 miesięcy.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych