LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Icatibant Fresenius (Icatibant)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Icatibant Fresenius (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 30 mg 1 amp.-strzyk. 3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
2211,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Icatibant Fresenius

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Icatibant Fresenius?

Lek Icatibant Fresenius jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 30 mg ikatybantu (w postaci octanu).

Jak działa lek Icatibant Fresenius?

W przebiegu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego dochodzi do zwiększenia stężenia we krwi substancji o nazwie bradykinina, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak obrzęk, ból, nudności i biegunka. Ikatybant blokuje aktywność bradykininy, w związku z czym przerywa rozwój objawów napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Icatibant Fresenius?

Lek Icatibant Fresenius jest przeznaczony do leczenia objawów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Jak stosować lek Icatibant Fresenius?

Lekarz ustali dokładną dawkę leku i częstość stosowania.

Sposób podawania

Lek jest podawany podskórnie jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczyniowego. Jeśli pacjent otrzymuje lek Icatibant Fresenius po raz pierwszy, pierwsza dawka leku jest zawsze wstrzykiwana przez lekarza lub pielęgniarkę. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w wykonywaniu wstrzyknięć podskórnych pacjent może sam wstrzykiwać sobie lek lub może wstrzykiwać lek opiekun. Należy przestrzegać zasad podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Lek wstrzykuje się do tkanki tłuszczowej pod skórą brzucha, około 5-10 cm poniżej pępka, po dowolnej stronie. Miejsce wstrzyknięcia powinno znajdować się w odległości co najmniej 5 cm od jakichkolwiek blizn. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca skóry z wybroczynami, obrzękami lub bolesne. Każda ampułko-strzykawka może być użyta tylko jednokrotnie.

Kiedy lek Icatibant Fresenius nie może być stosowany?

Lek nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ikatybant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Icatibant Fresenius u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub z masą ciała mniejszą niż 12 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Icatibant Fresenius?

Przed przepisaniem leku Icatibant Fresenius lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności dotyczące tego leku. Ważne jest wstrzyknięcie leku Icatibant Fresenius jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczynioruchowego. Jeśli pacjent zauważy, że objawy napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego nasilają się po przyjęciu tego leku, powinien natychmiast powiadomić lekarza. Pacjent z napadem w obrębie krtani powinien niezwłocznie zgłosić się po pomoc lekarską w placówce medycznej. Jeśli po jednorazowym wstrzyknięciu leku Icatibant Fresenius (samodzielnym lub przez opiekuna) objawy nie ustąpiły, pacjent powinien zgłosić się do lekarza celem wykonania następnego wstrzyknięcia leku. Dorosłym pacjentom nie należy podawać więcej niż dwa dodatkowe wstrzyknięcia w ciągu 24 godzin. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku.

Jak stosować lek Icatibant Fresenius z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Icatibant Fresenius w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku Icatibant Fresenius w okresie ciąży. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez 12 godzin po przyjęciu leku Icatibant Fresenius.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Icatibant Fresenius?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Icatibant Fresenius są opisane działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Prawie u wszystkich pacjentów otrzymujących lek Icatibant Fresenius występuje reakcja w miejscu wstrzyknięcia (podrażnienie, obrzęk, ból, świąd, zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia) - działania te są zazwyczaj łagodne i ustępują bez potrzeby dodatkowego leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Icatibant Fresenius wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli u pacjenta wystąpi zmęczenie lub zawroty głowy w wyniku napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego lub po zastosowaniu leku Icatibant Fresenius.

Jak przechowywać lek Icatibant Fresenius?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C; nie zamrażać. Leku nie należy stosować, jeśli roztwór jest mętny, obecne są w nim cząstki stałe lub gdy roztwór zmienił zabarwienie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Icatibant Fresenius - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Icatibant Fresenius - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla dzieci do 18 lat od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem