LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Icatibant Accord (Icatibant)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Icatibant Accord (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 30 mg 1 amp.-strzyk. 3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
2433,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Icatibant Accord

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Accord Healthcare S.L.U.

Co zawiera lek Icatibant Accord?

Lek Icatibant Accord występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce i jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 30 mg ikatybantu (w postaci octanu).

Jak działa lek Icatibant Accord?

W przebiegu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego dochodzi do zwiększenia stężenia we krwi substancji o nazwie bradykinina, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak obrzęk, ból, nudności i biegunka. Ikatybant blokuje aktywność bradykininy i w ten sposób przerywa rozwój objawów napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Icatibant Accord?

Lek Icatibant Accord jest przeznaczony do leczenia objawów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Jak stosować lek Icatibant Accord?

Lekarz przekaże pacjentowi informacje odnośnie dawki leku i częstości jego stosowania.

Sposób podawania

Ważne jest wstrzyknięcie podskórne leku Icatibant Accord jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczynioruchowego. Jeśli pacjent otrzymuje lek Icatibant Accord po raz pierwszy, lekarz lub pielęgniarka poda zawsze pierwszą jego dawkę. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w zakresie prawidłowego wykonywania wstrzyknięć podskórnych będzie możliwe samodzielne wstrzykiwanie leku przez pacjenta lub opiekuna. Konieczne jest przestrzeganie instrukcji podawania leku zawartej w ulotce dla pacjenta. Lek należy wstrzykiwać do tkanki tłuszczowej pod skórą brzucha, około 5-10 cm poniżej pępka, po dowolnej stronie. Miejsce wstrzyknięcia powinno znajdować się w odległości co najmniej 5 cm od jakichkolwiek blizn. Do wstrzyknięcia nie należy wybierać powierzchni skóry z wybroczynami, obrzękami lub bolesnej. Każda ampułko-strzykawka może być użyta tylko raz.

Kiedy lek Icatibant Accord nie może być stosowany?

Lek Icatibant Accord nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ikatybant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Icatibant Accord nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub ważących mniej niż 12 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Icatibant Accord?

Przed przepisaniem leku Icatibant Accord lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lek należy podać jak najszybciej po zauważeniu napadu obrzęku naczynioruchowego. W przypadku zauważenia nasilenia objawów napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Pacjent z napadem w obrębie krtani, który sam wstrzykuje sobie lek Icatibant Accord lub któremu lek wstrzykuje opiekun, powinien jak najszybciej zgłosić się po pomoc lekarską w placówce ochrony zdrowia. Jeśli po jednorazowym podaniu leku Icatibant Accord (przez pacjenta lub opiekuna) objawy nie ustąpiły, pacjent powinien zgłosić się do lekarza, aby wykonać następne wstrzyknięcie leku. Dorosłym pacjentom nie należy podawać więcej niż dwa dodatkowe wstrzyknięcia w okresie 24 godzin. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Icatibant Accord z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Icatibant Accord w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez 12 godzin po przyjęciu leku Icatibant Accord.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Icatibant Accord?

Działania niepożądane związane z podawaniem tego leku są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Niemal u wszystkich pacjentów otrzymujących lek Icatibant Accord występuje reakcja w miejscu wstrzyknięcia (taka jak podrażnienie, obrzęk, ból, świąd, zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia). Zazwyczaj działania te są łagodne i ustępują bez konieczności stosowania dodatkowego leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Icatibant Accord wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pacjent odczuwa zmęczenie lub zawroty głowy w wyniku napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego lub po zastosowaniu leku Icatibant Accord.

Jak przechowywać lek Icatibant Accord?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie zamrażać. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór jest mętny, występują w nim cząstki stałe lub gdy jego zabarwienie ulegnie zmianie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Icatibant Accord - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Icatibant Accord - powiązane artykuły

Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem