LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Kidofen duo (Ibuprofen + Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Kidofen duo (Rp) zawiesina doustna 100 mg + 125 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,50 Cena 100% (zł): 19,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co zawiera Kidofen duo?

Lek Kidofen duo występuje w postaci zawiesiny doustnej i jest dostępny na receptę.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu. Lek zawiera sacharozę - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera rycynooleinian makrogologlicerolu - może powodować niestrawność i biegunkę. Lek zawiera benzoesan sodu i glikol propylenowy.

Jak działa Kidofen duo?

Lek Kidofen duo zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łagodzą gorączkę, ból i obrzęk. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który działając inaczej niż ibuprofen, łagodzi ból i gorączkę.

Kiedy stosować Kidofen duo?

Lek Kidofen duo jest stosowany w leczeniu gorączki i bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bólów pooperacyjnych. Lek jest przeznaczony do stosowania w sytuacjach, kiedy paracetamol lub ibuprofen stosowane oddzielnie są nieskuteczne.

Jak stosować Kidofen duo?

Dawkowanie leku Kidofen duo, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować po posiłku. Do opakowania dołączona jest miarka lub strzykawka doustna z adapterem, ułatwiająca odmierzanie dokładnej dawki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kidofen duo?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, należy ją przyjąć po przypomnieniu, a następnie przyjąć następną dawkę nie wcześniej niż po 6 godzinach. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Kidofen duo nie może być stosowany?

Leku Kidofen duo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ibuprofen i paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol (ryzyko przedawkowania) lub jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen.
Leku Kidofen duo nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kidofen duo?

Przed przepisaniem leku lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku ani czasu trwania leczenia. Jeśli objawy utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu lub ibuprofenu. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol).

Jak stosować Kidofen duo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Kidofen duo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Kidofen duo nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w pierwszych sześciu miesiącach ciąży. Lek Kidofen duo może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Przerwanie karmienia piersią nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego przyjmowania leku Kidofen duo w dawkach nie większych niż zalecane w leczeniu bólu i gorączki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kidofen duo?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Kidofen duo, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią następujące objawy: wysypka, obrzęk twarzy, ust lub gardła utrudniające oddychanie lub przełykanie, zmniejszenie ciśnienia krwi, zmienione tętno, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, utrata przytomności; krwawienie z przewodu pokarmowego (wymioty zawierające krew lub fusowatą treść, czarny stolec lub krew w stolcu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kidofen duo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego spożycia (np. przez dziecko), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy Kidofen duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po zastosowaniu leku Kidofen duo w niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Kidofen duo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu butelki lek należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner