LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Luminastil (Diphenhydramine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Luminastil (OTC) tabletki 50 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
27,00
Cena
100% (zł):
27,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Luminastil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Luminastil?

Lek Luminastil występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka zawiera 50 mg chlorowodorku difenhydraminy. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Luminastil?

Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który wykazuje działanie uspokajające i nasenne, i właśnie to działanie zostało wykorzystane w leku Luminastil.

Kiedy stosować lek Luminastil?

Lek Luminastil jest krótkotrwale stosowany w sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.

Jak stosować lek Luminastil?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Stosowanie leku Luminastil powinno być jak najkrótsze. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli (w wieku 18 lat i powyżej)
    W razie potrzeby należy przyjąć 1 tabletkę 20 minut przed snem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i częstości dawkowania. Nie wolno przyjmować więcej niż 1 tabletkę leku Luminastil na dobę. Nie należy przyjmować dodatkowej tabletki w sytuacji, gdy pacjent obudzi się w nocy.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Luminastil nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Luminastil. U pacjentów w wieku powyżej 65 lat częściej występują działania niepożądane po zastosowaniu leku Luminastil.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Luminastil.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Luminastil?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze.

Kiedy lek Luminastil nie może być stosowany?

Leku Luminastil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorowodorek difenhydraminy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta występują następujące choroby: bliznowaciejący wrzód żołądka; niedrożność żołądka lub jelit, spowodowane np. wrzodem trawiennym; guz chromochłonny nadnerczy; problemy z sercem określane jako wydłużenie odstępu QT; choroby układu sercowo-naczyniowego lub niskie tętno; obniżone stężenie elektrolitów we krwi (np. zmniejszone stężenie potasu lub magnezu). Lek Luminastil nie może być stosowany, jeśli w najbliższej rodzinie pacjenta wystąpił nagły zgon z powodu chorób serca. Nie wolno stosować leku Luminastil, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki, które mogą wpływać na rytm serca.
Leku Luminastil nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Luminastil?

Przyjmowanie leków nie jest podstawową metodą leczenia zaburzeń snu i powinno ograniczyć się tylko do krótkotrwałego stosowania. Przedłużająca się zła jakość snu może być objawem zaburzeń psychicznych i fizycznych, które wymagają innych metod leczenia, co powinno zostać ocenione przez lekarza. Skonsultowanie się z lekarzem jest także konieczne w przypadku występowania innych objawów niż bezsenność. Leku Luminastil nie wolno stosować w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu. Okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Luminastil należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku występowania u pacjenta następujących chorób: miastenia; padaczka lub zaburzenia drgawkowe; jaskra z zamkniętym kątem przesączania; powiększona prostata lub trudności w oddawaniu moczu; astma, zapalenie oskrzeli lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP); umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Lek Luminastil należy ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat), ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia u nich działań niepożądanych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę na 24 godziny. Należy przerwać przyjmowanie leku Luminastil i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy lub oznaki zaburzeń rytmu serca. Ponieważ lek Luminastil może powodować uzależnienie, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Należy przerwać stosowanie leku co najmniej 3 dni przed wykonaniem testów alergicznych, ponieważ difenhydramina - substancja czynna leku, może wpływać na wynik testu. W trakcie przyjmowania leku Luminastil nie wolno pić alkoholu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Luminastil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Luminastil, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki wpływające na rytm serca. Podczas stosowania leku Luminastil nie należy stosować innych produktów zawierających leki przeciwhistaminowe, w tym leków przeciwhistaminowych stosowanych na skórę oraz leków przeciwkaszlowych i leków stosowanych w przeziębieniu. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu następujących leków: inhibitory MAO (leki stosowane w leczeniu depresji, choroby Parkinsona lub innych schorzeń); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne; leki uspokajające, nasenne i przeciwlękowe; wenlafaksynę (lek stosowany w leczeniu depresji); atropinę (lek stosowany w celu rozszerzenia źrenicy oka); metoprolol (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, problemów z sercem i w zapobieganiu migrenie).

Czy można stosować lek Luminastil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Luminastil w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Luminastil?

Podczas stosowania leku Luminastil często mogą wystąpić: zmęczenie, uspokojenie, senność, zaburzenia uwagi, trudności w utrzymaniu równowagi, zawroty głowy i suchość w jamie ustnej. Ponadto mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności i wymioty; dezorientacja, paradoksalne pobudzenie; drgawki, bóle głowy; parestezja (uczucie mrowienia, drętwienia lub zmiany temperatury skóry); dyskinezy; niewyraźne widzenie; przyspieszone bicie serca, kołatanie serca; zgęstnienie wydzieliny oskrzelowej; drżenie mięśni; trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej podatne na dezorientację i paradoksalne pobudzenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Luminastil?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub połknięcia tabletek przez dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Objawy przedawkowania są następujące: rozszerzenie źrenic, gorączka, zaczerwienienie twarzy, pobudzenie, drżenie mięśni, ruchy mimowolne, omamy, zmiany w zapisie EKG. Znaczne przedawkowanie leku może spowodować rabdomiolizę (rozpad mięśni), drgawki, majaczenie, psychozę toksyczną, zaburzenia pracy serca, śpiączkę i zapaść sercowo-naczyniową.

Czy lek Luminastil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Luminastil wywołuje senność w krótkim czasie po przyjęciu i w związku z tym może znacząco wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przez minimum 8 godzin po przyjęciu ostatniej dawki leku Luminastil. Lek może powodować także zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia uwagi, zaburzenia psychoruchowe i osłabienia reakcji. W przypadku wystąpienia takich objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Luminastil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Luminastil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Luminastil - powiązane artykuły

Leki bez recepty stosowane w bezsenności to preparaty ziołowe oraz preparaty zawierające melatoninę. Można stosować w łagodnych zurzeniach snu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem