LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nodisen OTC (Diphenhydramine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nodisen (OTC) tabletki 50 mg 8 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,50
Cena
100% (zł):
32,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nodisen OTC

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polfarmex S.A.

Co zawiera lek Nodisen?

Lek Nodisen występuje w postaci tabletek. Opakowanie 8 tabletek jest dostępne bez recepty.
1 tabletka zawiera 50 mg chlorowodorku difenhydraminy. Lek zawiera laktozę i w związku z tym pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować to z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Nodisen?

Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który wykazuje działanie uspokajające i nasenne, i właśnie to działanie zostało wykorzystane w leku Nodisen.

Kiedy stosować lek Nodisen?

Lek Nodisen jest wskazany do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.

Jak stosować lek Nodisen?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Czas stosowania leku powinien być jak najkrótszy. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli (osoby w wieku 18 lat i więcej)
    W razie potrzeby należy przyjąć 1 tabletkę leku Nodisen 20 minut przed snem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i częstości dawkowania. Nie wolno przyjmować więcej niż 1 tabletkę leku na 24 godziny. Nie należy przyjmować dodatkowej tabletki w sytuacji, gdy pacjent obudzi się w nocy.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Nodisen nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku muszą skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Nodisen. U pacjentów w wieku powyżej 65 lat częściej występują działania niepożądane po zastosowaniu tego leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek muszą skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Nodisen.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Nodisen?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.

Kiedy lek Nodisen nie może być stosowany?

Leku Nodisen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorowodorek difenhydraminy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z następującymi schorzeniami: bliznowaciejący wrzód żołądka; niedrożność żołądka lub jelit, np. z powodu wrzodów; guz chromochłonny nadnerczy; problemy kardiologiczne nazywane wydłużeniem odstępu QT; choroba sercowo-naczyniowa lub niskie tętno; obniżone stężenie elektrolitów we krwi (np. zmniejszone stężenie potasu lub magnezu). Lek Nodisen nie może być stosowany, jeśli w najbliższej rodzinie pacjenta wystąpiły przypadki zgonów z powodu chorób serca. Nie wolno stosować leku Nodisen, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki wpływające na rytm serca.
Leku Nodisen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nodisen?

Przyjmowanie leków nie jest podstawową metodą leczenia zaburzeń snu i powinno ograniczyć się tylko do krótkotrwałego stosowania. Przedłużająca się zła jakość snu może być objawem zaburzeń psychicznych i fizycznych, które wymagają innych metod leczenia, co powinno zostać ocenione przez lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli oprócz bezsenności u pacjenta występują inne objawy. Leku Nodisen nie wolno stosować w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu. Okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nodisen pacjenci z następującymi schorzeniami muszą skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą: astma, zapalenie oskrzeli lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP); jaskra z wąskim kątem przesączania; powiększona prostata lub trudności w oddawaniu moczu; miastenia; padaczka lub zaburzenia drgawkowe; choroby wątroby lub nerek. Lek Nodisen należy ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat), ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia u nich działań niepożądanych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę na 24 godziny. Należy przerwać stosowanie leku Nodisen i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy lub oznaki zaburzeń rytmu serca. Lek Nodisen może powodować uzależnienie i w związku z tym należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Należy przerwać stosowanie leku co najmniej 3 dni przed wykonaniem testów alergicznych, ponieważ difenhydramina może wpływać na wynik testu. W trakcie przyjmowania leku Nodisen nie wolno pić alkoholu. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować lek Nodisen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Nodisen, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki wpływające na rytm serca. Podczas stosowania leku Nodisen nie należy stosować innych produktów zawierających leki przeciwhistaminowe, w tym leków przeciwhistaminowych stosowanych na skórę oraz leków przeciwkaszlowych i leków stosowanych w przeziębieniu. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu następujących leków: inhibitory MAO (leki stosowane w leczeniu depresji, choroby Parkinsona lub innych schorzeń); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne; leki uspokajające, nasenne i przeciwlękowe; wenlafaksynę (lek stosowany w leczeniu depresji); atropinę (lek stosowany w celu rozszerzenia źrenicy oka); metoprolol (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, problemów z sercem i w zapobieganiu migrenie).

Czy można stosować lek Nodisen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Nodisen w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nodisen?

Podczas stosowania leku Nodisen często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zmęczenie, uspokojenie, senność, zaburzenia uwagi, zaburzenia równowagi, zawroty głowy i suchość w jamie ustnej. Ponadto mogą wystąpić: dezorientacja, paradoksalne pobudzenie; drgawki, bóle głowy; uczucie mrowienia skóry, dyskineza; niewyraźne widzenie; przyspieszone bicie serca, kołatanie serca; zagęszczenie i zaleganie wydzieliny oskrzelowej; niestrawność, nudności, wymioty; drżenie mięśni; problemy w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na wystąpienie dezorientacji i paradoksalnego pobudzenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nodisen?

W razie zastosowania większej ilości leku lub połknięcia tabletek przez dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym.
Objawy przedawkowania są następujące: rozszerzenie źrenic, gorączka, zaczerwienienie twarzy, pobudzenie, drżenie mięśni, ruchy mimowolne, omamy, zmiany w zapisie EKG. Znaczne przedawkowanie leku może spowodować rabdomiolizę (rozpad mięśni), drgawki, majaczenie, psychozę toksyczną, zaburzenia pracy serca, śpiączkę i zapaść sercowo-naczyniową.

Czy lek Nodisen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Nodisen powoduje senność wkrótce po przyjęciu i z tego powodu może znacząco wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przez minimum 8 godzin po przyjęciu leku Nodisen. Lek może również powodować zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia uwagi i zaburzenia psychoruchowe - w razie pojawienia się takich objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Nodisen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Nodisen OTC - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Nodisen OTC - powiązane artykuły

Leki bez recepty stosowane w bezsenności to preparaty ziołowe oraz preparaty zawierające melatoninę. Można stosować w łagodnych zurzeniach snu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem