LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pirolam (Ciclopirox) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pirolam (OTC) roztwór na skórę 10 mg/ml 1 but. 30 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 26,70 Cena 100% (zł): 26,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirolam (OTC) zawiesina na skórę 10 mg/g 1 tuba 20 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 21,60 Cena 100% (zł): 21,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirolam (OTC) żel 10 mg/g 1 tuba 20 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 20,50 Cena 100% (zł): 20,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pirolam

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Medana Pharma S.A.

CO ZAWIERA PIROLAM?

Pirolam roztwór na skórę
1 ml leku Pirolam roztwór na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.
Pirolam zawiesina na skórę
1 g leku Pirolam zawiesina na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Lek zawiera glikol propylenowy i alkohol cetostearylowy - może powodować podrażnienia skóry, miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Pirolam żel
1 g leku Pirolam żel zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu oraz glikol propylenowy - mogą powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienie skóry.

jak działa pirolam?

Cyklopiroks z olaminą działa przeciwgrzybiczo, niszcząc komórki grzybów i drożdżaków wywołujących choroby skóry gładkiej i owłosionej, a także działa przeciwzapalnie.

kiedy stosować pirolam?

Lek Pirolam stosuje się w leczeniu grzybic skóry gładkiej, skóry owłosionej, stóp, podudzi.

jak stosować pirolam?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Pirolam roztwór na skórę
Zwykle lek Pirolam roztwór na skórę stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Lek należy aplikować z odległości około 10 cm. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
Pirolam zawiesina na skórę
Zwykle lek Pirolam zawiesina na skórę stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
Pirolam żel
Zwykle lek Pirolam żel stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby, zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
Dzieci
Leku Pirolam nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę.

kiedy pirolam nie może być stosowany?

Leku Pirolam nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cyklopiroks z olaminą) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować w przypadku grzybiczych zakażeń oka, okolic oczu lub pochwy. Leku nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku pirolam?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia uczulenia należy przerwać leczenie. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pirolam należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent ma cukrzycę, zaburzenia krążenia w dłoniach i stopach, zaburzenia odporności; jeśli u pacjenta występują choroby skóry, np. łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry. Unikać noszenia ubrań i obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90ºC (zaleca się używanie ręczników jednorazowych). Nie używać mydeł o odczynie kwaśnym, gdyż sprzyja to rozmnażaniu niektórych grzybów. Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem.

jak stosować pirolam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

czy można stosować pirolam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Pirolam nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku pirolam?

Często może wystąpić obrzęk. Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Mogą także wystąpić: pieczenie, podrażnienie skóry, rumień, świąd.

co zrobić w przypadku przedawkowania leku pirolam?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

czy pirolam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pirolam nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

jak przechowywać pirolam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki Pirolam roztwór na skórę wynosi 3 miesiące. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby Pirolam zawiesina na skórę wynosi 3 miesiące. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby Pirolam żel wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl