LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pirolam (Ciclopirox)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pirolam (OTC) roztwór na skórę 10 mg/ml 1 but. 30 ml n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 26,70 Cena 100% (zł): 26,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirolam (OTC) zawiesina na skórę 10 mg/g 1 tuba 20 g n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,60 Cena 100% (zł): 24,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirolam (OTC) żel 10 mg/g 1 tuba 20 g n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,50 Cena 100% (zł): 22,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pirolam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Pirolam?

Lek Pirolam występuje w postaci roztworu na skórę, zawiesiny na skórę i żelu na skórę. Wszystkie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Pirolam roztwór na skórę
  1 ml leku Pirolam roztwór na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.
 • Pirolam zawiesina na skórę
  1 g leku Pirolam zawiesina na skórę zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Lek zawiera glikol propylenowy i alkohol cetostearylowy - może powodować podrażnienia skóry, miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
 • Pirolam żel
  1 g leku Pirolam żel zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu oraz glikol propylenowy - mogą powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienie skóry.

Jak działa Pirolam?

Cyklopiroks z olaminą działa przeciwgrzybiczo, niszcząc komórki grzybów i drożdżaków wywołujących choroby skóry gładkiej i owłosionej, a także działa przeciwzapalnie.

Kiedy stosować Pirolam?

Lek Pirolam stosuje się w leczeniu grzybic skóry gładkiej, skóry owłosionej, stóp, podudzi.

Jak stosować Pirolam?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
  Dawkowanie roztworu Pirolam
  Zwykle lek Pirolam roztwór na skórę stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Lek należy aplikować z odległości około 10 cm. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
  Dawkowanie zawiesiny Pirolam
  Zwykle lek Pirolam zawiesina na skórę stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
  Dawkowanie żelu Pirolam
  Zwykle lek Pirolam żel stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie. Aby zapobiec nawrotowi choroby, zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów.
 • Dzieci
  Leku Pirolam nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę.

Kiedy Pirolam nie może być stosowany?

Leku Pirolam nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cyklopiroks z olaminą) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować w przypadku grzybiczych zakażeń oka, okolic oczu lub pochwy. Leku nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pirolam?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia uczulenia należy przerwać leczenie. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pirolam należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent ma cukrzycę, zaburzenia krążenia w dłoniach i stopach, zaburzenia odporności; jeśli u pacjenta występują choroby skóry, np. łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry. Unikać noszenia ubrań i obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90ºC (zaleca się używanie ręczników jednorazowych). Nie używać mydeł o odczynie kwaśnym, gdyż sprzyja to rozmnażaniu niektórych grzybów. Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem.

Jak stosować Pirolam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pirolam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Pirolam nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pirolam?

Często może wystąpić obrzęk. Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Mogą także wystąpić: pieczenie, podrażnienie skóry, rumień, świąd.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pirolam?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Pirolam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki Pirolam roztwór na skórę wynosi 3 miesiące. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby Pirolam zawiesina na skórę wynosi 3 miesiące. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby Pirolam żel wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem