LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Saxenda (Liraglutide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Saxenda (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 6 mg/ml 3 wstrzykiwacze 3 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
740,00
Cena
100% (zł):
740,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Saxenda

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novo Nordisk A/S

Co zawiera Saxenda?

Lek Saxenda występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu i jest dostępny na receptę.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu w 3 ml roztworu; umożliwia podanie leku w dawkach 0,6 mg, 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg i 3 mg.

Jak działa lek Saxenda?

Liraglutyd jest lekiem powodującym zmniejszenie masy ciała - powoduje uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Lek działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt.

Kiedy stosować lek Saxenda?

Lek Saxenda jest stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, u których BMI wynosi 30 kg/m2 lub powyżej (otyłość) lub BMI wynosi od 27 do mniej niż 30 kg/m2 (nadwaga) i występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu - tzw. bezdech senny).
Lek Saxenda może być stosowany jako uzupełnienie zdrowego sposobu odżywiania i zwiększonego wysiłku fizycznego w celu kontroli masy ciała u młodzieży w wieku 12 lat i powyżej z otyłością (zdiagnozowaną przez lekarza) lub masą ciała powyżej 60 kg.

Jak stosować lek Saxenda?

Lekarz ustala dawkowanie leku Saxenda i określa czas leczenia. Należy ściśle przestrzegać schematu dawkowania w kolejnych tygodniach terapii. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można podawać o każdej porze dnia, z pokarmem i napojem lub niezależnie od nich. Należy podawać lek w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę jak należy prawidłowo używać wstrzykiwacza. Lek jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę; najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to brzuch, uda lub ramię. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Saxenda?

Jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć dawkę leku i upłynęło mniej niż 12 godzin od ustalonej pory zastosowania leku, należy ją wstrzyknąć możliwie jak najszybciej. Natomiast jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć dawkę leku i minęło ponad 12 godzin od momentu, kiedy powinno się zastosować lek, należy pominąć dawkę, która nie została podana; następnego dnia należy wstrzyknąć kolejną dawkę o ustalonej porze stosowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Saxenda nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (liraglutyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Saxenda nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Saxenda?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Saxenda lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, określi stopień otyłości, przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku, lekarz zaleci wprowadzenie diety i programu ćwiczeń fizycznych, które należy systematycznie prowadzić w trakcie leczenia lekiem Saxenda, a także przedstawi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w trakcie leczenia lekiem Saxenda pojawi się ostry ból w górnej części brzucha - zwykle silniejszy po prawej stronie pod żebrami, należy przerwać jego stosowanie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ ból ten może być objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią kołatania serca lub uczucie przyspieszenia akcji serca podczas spoczynku, należy powiadomić o tym lekarza. Podczas leczenia należy pić dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Jak stosować lek Saxenda z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Saxenda w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz określa możliwość zastosowania leku Saxenda u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Saxenda?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Saxenda są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli podczas stosowania leku Saxenda wystąpią trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła z utrudnieniem przełykania, lub przyspieszone bicie serca. Należy przerwać stosowanie leku Saxenda i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia silnych i uporczywych bólów brzucha oraz nudności i wymioty, ponieważ mogą to być objawy zapalenia trzustki.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Saxenda?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Zbyt duża dawka leku może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (czyli hipoglikemię) i wywołać objawy niepożądane, na przykład nudności lub wymioty.

Czy Saxenda wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych osób stosujących lek Saxenda mogą pojawić się zawroty głowy, głównie podczas pierwszych 3 miesięcy leczenia - jeśli wystąpią zawroty głowy, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Saxenda?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym użyciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać; przechowywać z dala od elementu chłodzącego. Podczas stosowania wstrzykiwacz można przechowywać do 1 miesiąca w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2-8°C), z dala od elementu chłodzącego; nie zamrażać. W celu ochrony przed światłem należy nakładać nasadkę na wstrzykiwacz, gdy wstrzykiwacz nie jest używany. Nie należy stosować leku Saxenda, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Saxenda - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Saxenda - powiązane artykuły

Czwartek, 10 sierpnia 2023

Saxenda (Liraglutyd) 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu: utrudnienia w dostępie do produktu leczniczego Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia Polski...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem