LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Symkinet MR (Methylphenidate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Symkinet MR (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,50
Cena
100% (zł):
31,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symkinet MR (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 20 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
61,50
Cena
100% (zł):
61,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symkinet MR (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 30 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
81,50
Cena
100% (zł):
81,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Symkinet MR (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 40 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
110,50
Cena
100% (zł):
110,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Symkinet MR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SymPhar Sp. z o.o.

Co zawiera lek Symkinet MR?

Lek Symkinet MR występuje w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu (4 dawki). Lek jest wypisywany na specjalną receptę Rpw.
1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 10 mg, 20 mg, 30 mg lub 40 mg chlorowodorku metylofenidatu. Kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu uwalnia lek stopniowo przez dłuższy czas. Lek zawiera sacharozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Symkinet MR?

Substancja czynna leku - metylofenidat poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek może zwiększyć zdolność koncentracji i ograniczać zachowania impulsywne.

Kiedy stosować lek Symkinet MR?

Lek Symkinet MR stosuje się w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat oraz u osób dorosłych. Lek stosowany jest dopiero wtedy, gdy wcześniejsze próby leczenia bez stosowania leków, takie jak doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna, były niewystarczające.
Lek stosowany jest jako część programu leczenia, który obejmuje zwykle terapię psychologiczną, edukacyjną i środowiskową.

Jak stosować lek Symkinet MR?

Lekarz dobierze właściwą dla pacjenta dawkę leku Symkinet MR. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia; lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku przed całkowitym jego odstawieniem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz dziennie, rano. Leku nie należy przyjmować zbyt późno, gdyż może to spowodować zaburzenia snu. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody; nie wolno rozgniatać, żuć ani dzielić kapsułek lub ich zawartości. Jeśli pacjent lub dziecko nie jest w stanie połknąć kapsułki, można wysypać jej zawartość na niewielką ilość jedzenia (np. mus jabłkowy); jedzenie nie może być gorące. Należy niezwłocznie przyjąć lek wymieszany z posiłkiem. Leku wysypanego z kapsułki nie wolno przechowywać w celu późniejszego użycia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Symkinet MR?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Symkinet MR nie może być stosowany?

Leku Symkinet MR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metylofenidat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z: zaburzeniami czynności tarczycy, jaskrą, guzem chromochłonnym nadnerczy, zaburzeniami łaknienia, bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lub zwężeniem naczyń krwionośnych, problemami z sercem, chorobami naczyń mózgowych, zaburzeniami psychicznymi. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent obecnie przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy.
Leku Symkinet MR nie stosuje się w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Symkinet MR?

Leczenie lekiem Symkinet MR może rozpocząć i kontynuować wyłącznie lekarz specjalizujący się w leczeniu ADHD, taki jak specjalista pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży lub psychiatra, po dokładnym zbadaniu pacjenta. Jeśli pacjent jest osobą dorosłą i nie był wcześniej leczony konieczne będzie potwierdzenie, że ADHD występuje u pacjenta od dzieciństwa, i dopiero wówczas lekarz rozpocznie leczenie lekiem Symkinet MR. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane pacjentowi przez lekarza. Należy zgłosić lekarzowi, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków dostępnych na receptę lub narkotyków. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omawiać z lekarzem. Stosowanie leku Symkinet MR może dawać pozytywne wyniki testów antydopingowych. W czasie stosowania tego leku nie należy spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Symkinet MR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować metylofenidatu, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w okresie ostatnich 14 dni lek z grupy inhibitorów monoaminooksydazy stosowany w leczeniu depresji (jednoczesne stosowanie tych leków z metylofenidatem może spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi).

Czy można stosować lek Symkinet MR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz ustali, czy lek Symkinet MR będzie można zastosować u kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Symkinet MR?

Działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leku Symkinet MR są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często mogą wystąpić: zmniejszony apetyt, ból głowy, nerwowość, bezsenność, nudności, suchość w jamie ustnej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Symkinet MR?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

Czy lek Symkinet MR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Symkinet MR mogą wystąpić zawroty głowy, senność, trudności ze zogniskowaniem wzroku, niewyraźne widzenie, omamy lub inne działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli wystąpią takie objawy, wykonywanie czynności, takich jak prowadzenie pojazdów, obsługiwanie maszyn, jazda na rowerze lub jazda konna oraz wspinanie się na drzewa, może okazać się niebezpieczne.

Jak przechowywać lek Symkinet MR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Symkinet MR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Symkinet MR - powiązane artykuły

Sobota, 13 kwietnia 2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem