LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Temozolomide Glenmark (Temozolomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 20 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 100 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 140 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 180 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide Glenmark (Rpz) kapsułki twarde 250 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Temozolomide Glenmark

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Glenmark Pharmaceuticals s.r.o.

Co zawiera lek Temozolomide Glenmark?

Lek Temozolomide Glenmark występuje w postaci kapsułek w sześciu dawkach, które są dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 5 mg, 20 mg, 100 mg, 140 mg, 180 mg lub 250 mg temozolomidu. Lek zawiera laktozę - u pacjenta ze stwierdzoną nietolerancję niektórych cukrów konieczna jest konsultacja z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Temozolomide Glenmark?

Lek zawiera temozolomid, który należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych lekami alkilującymi.

Kiedy stosować lek Temozolomide Glenmark?

Lek Temozolomide Glenmark jest wskazany w leczeniu określonych rodzajów guzów mózgu:
- u dorosłych z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym (lek Temozolomide Glenmark najpierw stosuje się w połączeniu z radioterapią, a następnie jako jedyny lek);
- u dzieci w wieku od 3 lat oraz dorosłych z glejakiem złośliwym, takim jak glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny, jeśli występuje ponowny wzrost guza lub nasilenie procesu chorobowego po standardowym leczeniu (lek Temozolomide Glenmark stosuje się jako jedyny lek).

Jak stosować lek Temozolomide Glenmark?

Dawkowanie leku Temozolomide Glenmark w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Aby zapobiec nudnościom i wymiotom lub je ograniczyć, lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne do stosowania przed i (lub) po przyjęciu leku Temozolomide Glenmark.

Sposób podawania

Zalecaną dawkę leku Temozolomide Glenmark należy przyjmować raz na dobę, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Lek należy stosować na czczo, na przykład co najmniej godzinę przed planowanym spożyciem śniadania. Kapsułki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy otwierać, rozgniatać ani rozgryzać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Temozolomide Glenmark?

Pominiętą dawkę leku należy przyjąć jak najszybciej tego samego dnia. Jeśli od pominięcia dawki leku upłynął cały dzień, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, chyba że tak zalecił lekarz.

Kiedy lek Temozolomide Glenmark nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (temozolomid), dakarbazynę (inny lek przeciwnowotworowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje ciężka mielosupresja.
Nie należy podawać leku Temozolomide Glenmark dzieciom w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Temozolomide Glenmark?

Terapię będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w leczeniu guzów mózgu. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do terapii z zastosowaniem leku Temozolomide Glenmark lekarz zweryfikuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności, które go dotyczą, a następnie dokładnie omówi zasady prowadzenia takiej terapii. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. U pacjenta będą wykonywane regularne badania krwi. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.
Jeśli kapsułka jest uszkodzona, należy unikać kontaktu jej zawartości ze skórą, oczami lub nosem. W razie przypadkowego kontaktu leku z oczami lub nosem, należy dokładnie przemyć zanieczyszczoną powierzchnię wodą.

Jak stosować lek Temozolomide Glenmark z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Temozolomide Glenmark w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Temozolomide Glenmark będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży. W czasie leczenia lekiem Temozolomide Glenmark oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczne środki antykoncepcyjne (należy ustalić z lekarzem odpowiednie środki antykoncepcyjne). Należy zaprzestać karmienie piersią podczas stosowania leku Temozolomide Glenmark.
Mężczyźni otrzymujący lek Temozolomide Glenmark muszą stosować skuteczne środki antykoncepcyjne i nie poczynać dziecka w czasie leczenia oraz przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu. Ponieważ Lek Temozolomide Glenmark może powodować trwałą bezpłodność, pacjent powinien poradzić się lekarza w zakresie konserwacji nasienia przed rozpoczęciem leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Temozolomide Glenmark?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Temozolomide Glenmark. Bardzo częste działania niepożądane leku to: utrata apetytu, trudności w mowie, ból głowy, drgawki, zaparcia, nudności, wymioty, biegunka, wysypka, wypadanie włosów i zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: ciężka reakcja alergiczna (z takimi objawami jak: pokrzywka, świszczący oddech lub inne zaburzenia oddychania), niekontrolowane krwawienia, drgawki, gorączka, dreszcze lub silne, nieprzemijające bóle głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Temozolomide Glenmark?

W razie przyjęcia większej dawki leku Temozolomide Glenmark niż zalecona należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Temozolomide Glenmark wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Temozolomide Glenmark może powodować uczucie zmęczenia lub senności - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Temozolomide Glenmark?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, najlepiej w szafce zamkniętej na klucz. Przypadkowe połknięcie leku może spowodować śmierć dziecka. Kapsułki w dawkach 5 mg i 20 mg należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Kapsułki w dawkach 100 mg, 140 mg, 180 mg, 250 mg należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Temozolomide Glenmark - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem