LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Temozolomide SUN (Temozolomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 20 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 100 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 140 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 180 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Temozolomide SUN (Rpz) kapsułki twarde 250 mg 5 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Temozolomide SUN

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sun Pharmaceutical Industries Europe B.V.

Co zawiera lek Temozolomide SUN?

Lek Temozolomide SUN jest dostępny w postaci kapsułek w sześciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 5 mg, 20 mg, 100 mg, 140 mg, 180 mg lub 250 mg temozolomidu. Lek zawiera laktozę, dlatego w przypadku stwierdzonej wcześniej nietolerancji niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Temozolomide SUN?

Lek zawiera temozolomid, który należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych lekami alkilującymi.

Kiedy stosować lek Temozolomide SUN?

Lek Temozolomide SUN stosuje się do leczenia nowotworów mózgu określonych typów:
- u dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym (temozolomid najpierw stosuje się w skojarzeniu z radioterapią, a następnie samodzielnie);
- u dzieci w wieku 3 lat i starszych oraz dorosłych pacjentów z glejakiem złośliwym, takim jak glejak wielopostaciowy lub gwiaździak anaplastyczny, w przypadku wznowy lub progresji takich nowotworów po leczeniu standardowym (w tym przypadku temozolomid stosuje się samodzielnie).

Jak stosować lek Temozolomide SUN?

Lekarz poinformuje pacjenta jaką dawkę leku Temozolomide SUN powinien przyjmować i jak długo będzie trwała terapia. Pacjent może mieć przepisane leki przeciwwymiotne do przyjmowania przed i (lub) po przyjęciu leku Temozolomide SUN, w celu powstrzymania lub opanowania nudności i wymiotów.

Sposób podawania

Zalecaną dawkę leku Temozolomide SUN należy przyjmować raz dziennie, najlepiej o tej samej godzinie. Lek należy przyjmować na czczo, na przykład co najmniej godzinę przed śniadaniem. Kapsułkę (kapsułki) należy połykać w całości, popijając pełną szklanką wody. Nie wolno otwierać, rozdrabniać ani rozgryzać kapsułek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Temozolomide SUN?

Pominiętą dawkę leku należy przyjąć jak najszybciej tego samego dnia. Jeśli dzień upłynął, należy zgłosić się do lekarza. Bez polecenia lekarza nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia dawki pominiętej.

Kiedy lek Temozolomide SUN nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (temozolomid), dakarbazynę (inny lek przeciwnowotworowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Temozolomide SUN nie można stosować u pacjentów z ciężką mielosupresją.
Leku Temozolomide SUN nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Temozolomide SUN?

Leczenie lekiem Temozolomide SUN powinno być przepisywane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu nowotworów mózgu. Po przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Temozolomide SUN lekarz zleci leczenie tym lekiem i dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Podczas terapii u pacjenta będą wykonywane regularne badania krwi. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.
W razie uszkodzenia kapsułki należy unikać kontaktu ze skórą, oczami i nosem. Należy dokładnie umyć zanieczyszczoną powierzchnię, jeśli przypadkowo nastąpi zetknięcie leku z oczami lub nosem.

Jak stosować lek Temozolomide SUN z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Temozolomide SUN w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania terapii lekiem Temozolomide SUN u kobiet w ciąży decyduje lekarz. Kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w czasie leczenia lekiem Temozolomide SUN i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu (lekarz doradzi pacjentce właściwe metody antykoncepcji). Podczas leczenia lekiem Temozolomide SUN, należy zaprzestać karmienia piersią.
Mężczyźni otrzymujący lek Temozolomide SUN powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji i nie poczynać dziecka w czasie leczenia oraz przez co najmniej 3 miesiące po zakończeniu leczenia tym lekiem. Zaleca się aby pacjent poradził się lekarza w celu rozważenia konserwacji nasienia przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ temozolomid może powodować trwałą bezpłodność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Temozolomide SUN?

W trakcie stosowania leku Temozolomide SUN mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi tego leku są: utrata apetytu, trudności w mowie, ból głowy, drgawki, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia, wysypka, wypadanie włosów i uczucie zmęczenia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie pojawienia się jakiegokolwiek z wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza: pokrzywka, sapanie lub inne zaburzenia oddychania (objawy ciężkiej reakcji alergicznej), niekontrolowane krwawienie, napady drgawkowe, gorączka, dreszcze lub silny, nieprzemijający ból głowy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Temozolomide SUN?

Jeśli przypadkowo pacjent przyjmie więcej kapsułek leku Temozolomide SUN niż to zostało zalecone, powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Czy lek Temozolomide SUN wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, gdy podczas leczenia lekiem Temozolomide SUN wystąpią takie objawy, jak zmęczenie lub senność.

Jak przechowywać lek Temozolomide SUN?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, najlepiej w szafce zamkniętej na klucz. Przypadkowe połknięcie leku przez dzieci może spowodować jego śmierć. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Temozolomide SUN - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Temozolomide SUN - powiązane artykuły

Środa, 15 listopada 2023

Temozolomide Sun (Temozolomidum) seria wycofana z obrotu oraz zakaz wprowadzania jej do obrotu na terenie całego kraju Decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem