LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Airiam (Beclometasone + Formoterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Airiam (Rp) aerozol inhalacyjny, roztwór 100 µg + 6 µg/dawkę odm. 120 dawek
Refundacja
R
65+, C
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
89,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Airiam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Airiam?

Lek Airiam to aerozol inhalacyjny w jednej dawce, który jest dostępny na receptę.
1 dawka odmierzona z inhalatora zawiera 100 mikrogramów dipropionianu beklometazonu oraz 6 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu. 1 dawka dostarczona przez ustnik zawiera 84,6 mikrogramy dipropionianu beklometazonu oraz 5 mikrogramów dwuwodnego fumaranu formoterolu.

Jak działa lek Airiam?

Lek Airiam zawiera dwie substancje czynne - dipropionian beklometazonu i formoterol, które zastosowane razem łagodzą duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), a także pomagają zapobiegać objawom astmy. Dipropionian beklometazonu jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc, a formoterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela.

Kiedy stosować lek Airiam?

Lek Airiam jest wskazany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których:
- objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela;
- uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.
Lek Airiam może być także stosowany w leczeniu objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów.

Jak stosować lek Airiam?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta na podstawie ciężkości choroby. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika. Jeżeli jest to możliwe, w czasie inhalacji należy stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. Należy przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji dołączonej do opakowania. W razie trudności w obsłudze inhalatora podczas wdechu można korzystać z komory inhalacyjnej AeroChamber Plus. Po każdym użyciu inhalatora należy przepłukać jamę ustną wodą lub umyć zęby, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego jamy ustnej i gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Airiam?

Skuteczne leczenie zapewnia regularne przyjmowanie leku. W razie opuszczenia dawki leku należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować dawki pominiętej, tylko kolejną dawkę o ustalonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Kiedy lek Airiam nie może być stosowany?

Leku Airiam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dipropionian beklometazonu i formoterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Airiam nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Airiam?

Przed zleceniem leczenia lekiem Airiam lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przekaże zasady prowadzenia skutecznego leczenia i ustali terminy wizyt kontrolnych. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Jeżeli mimo stosowania leku objawy choroby nie ustąpią lub nasilą się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lek Airiam nie jest odpowiedni do opanowywania nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych - w takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie leku szybko rozszerzającego oskrzela (osoba z astmą musi zawsze mieć przy sobie taki lek). Jeśli podczas stosowania leku Airiam wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Airiam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Airiam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwość zastosowania leku Airiam u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Airiam?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Airiam są przedstawione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Airiam i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak: nagłe trudności z oddychaniem, świszczący oddech, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, świąd skóry, wysypka skórna, zaczerwienienie skóry.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Airiam?

W razie przypadkowego zastosowania dawki leku większej niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy lek Airiam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Airiam wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Airiam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem inhalator należy przechowywać w pozycji pionowej w lodówce (w temperaturze 2-8°C), maksymalnie przez 18 miesięcy. Po pierwszym otwarciu nie należy przechowywać inhalatora w temperaturze powyżej 25°C; przechowywać maksymalnie przez 3 miesiące. Pojemnika z aerozolem nie należy wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50ºC; należy go chronić przed światłem słonecznym.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Airiam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Airiam - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem