LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aldara (Imiquimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aldara (Rp) krem 50 mg/g 12 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
385,00
Cena
100% (zł):
385,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aldara

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Ltd.

Co zawiera lek Aldara?

Lek Aldara występuje w postaci kremu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g kremu zawiera 50 mg imikwimodu. 1 saszetka zawiera 12,5 mg imikwimodu w 250 mg kremu. Lek zawiera hydroksybenzoesan metylu i hydroksybenzoesan propylu - mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe odczyny skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera alkohol benzylowy - może powodować reakcje alergiczne i łagodne miejscowe podrażnienie skóry.

Jak działa lek Aldara?

Imikwimod wspomaga układ odpornościowy organizmu w wytwarzaniu naturalnych substancji, które pomagają zwalczyć raka podstawnokomórkowego, rogowacenie słoneczne lub wirus powodujący powstanie brodawek (kłykcin kończystych).

Kiedy stosować lek Aldara?

Lek Aldara może być stosowany w leczeniu trzech różnych chorób:
- brodawek (kłykcin kończystych) występujących na powierzchni narządów płciowych i wokół odbytu;
- powierzchownego raka podstawnokomórkowego (rodzaj nowotworu skóry);
- rogowacenia słonecznego (lek może być stosowany jedynie na występujące na twarzy i owłosionej skórze głowy rogowacenie słoneczne o charakterze płaskim, u pacjentów z prawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym, jeżeli lekarz uznał że leczenie lekiem Aldara jest najbardziej odpowiednie).

Jak stosować lek Aldara?

Częstość aplikacji i czas trwania leczenia są różne dla każdego wskazania (szczegóły zostaną dokładnie omówione przez lekarza). Nie należy używać większej ilości kremu niż zalecił lekarz. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leku.

Sposób podawania

Przed i po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. Należy ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji dotyczącej stosowania leku. Po nałożeniu kremu należy wyrzucić otwartą saszetkę. Nie należy zostawiać otwartej saszetki w celu późniejszego użycia. Za każdym razem, gdy używa się kremu, należy używać nowej saszetki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Aldara?

W przypadku pominięcia dawki leku, należy nałożyć krem natychmiast po przypomnieniu sobie o tym, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami. Nie należy stosować kremu częściej niż raz na dobę.

Kiedy lek Aldara nie może być stosowany?

Leku Aldara nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (imikwimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Aldara nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aldara?

Przed przepisaniem leku Aldara lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a następnie podejmie decyzji o wprowadzeniu leczenia. Lekarz dokładnie objaśni zasady prawidłowego stosowania leku oraz opisze sytuacje na jakie należy zwrócić szczególną uwagę w poszczególnych wskazaniach. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. W przypadku stosowania leku Aldara w leczeniu raka podstawnokomórkowego lub rogowacenia słonecznego, podczas leczenia nie należy korzystać z solarium oraz w miarę możliwości unikać światła słonecznego; podczas przebywania na świeżym powietrzu należy stosować odzież ochronną i bezpieczne nakrycia głowy. Nie należy zakrywać leczonego miejsca bandażami lub innymi opatrunkami po nałożeniu kremu Aldara. Należy unikać kontaktu leku z oczami, wargami i nozdrzami.

Jak stosować lek Aldara z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Aldara w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Aldara u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aldara?

Ulotka dołączona do opakowania szczegółowo opisuje działania niepożądane leku Aldara w zależności od schorzenia, w którym lek jest stosowany. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku, umyć leczone miejsce wodą z łagodnym mydłem i skontaktować się z lekarzem, jeśli w czasie stosowania kremu skóra reaguje źle.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aldara?

W sytuacji zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy zmyć nadmiar kremu wodą z mydłem; po ustąpieniu odczynów skórnych można ponownie rozpocząć stosowanie leku. W razie przypadkowego połknięcia leku (szczególnie przez dziecko) należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Aldara?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Kremu z otwartej saszetki nie należy używać ponownie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aldara - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem