LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Amlessini (Perindopril + Amlodipine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Amlessini (Rp) tabletki 5,7 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,90
Cena
100% (zł):
18,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Amlessini

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Amlessini?

Lek Amlessini występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 5,7 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Jak działa lek Amlessini?

Lek Amlessini zawiera dwie substancje czynne: peryndopryl i amlodypinę. Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować lek Amlessini?

Lek Amlessini jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych.

Jak stosować lek Amlessini?

Dawkowanie leku dla danego pacjenta ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, rano przed posiłkiem. Leku nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Amlessini?

Lek należy przyjmować regularnie. W sytuacji pominięcia dawki leku Amlessini, następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Amlessini nie może być stosowany?

Leku Amlessini nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (peryndopryl lub amlodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli podczas wcześniejszego stosowania inhibitora ACE u pacjenta występowały objawy, takie jak świszczący oddech, obrzęk twarzy lub języka, intensywny świąd lub nasilone wysypki skórne, lub jeśli takie objawy występowały u kogoś z rodziny pacjenta w jakichkolwiek innych okolicznościach.
Leku Amlessini nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Amlessini?

Przed zleceniem leku Amlessini lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a po przepisaniu leku ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż zlecona przez lekarza. W ramach kontroli leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła i trudności z połykaniem lub oddychaniem, należy przerwać stosowanie leku Amlessini i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza lub personel medyczny o przyjmowaniu leku Amlessini w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie ogólne lub zabieg chirurgiczny; planowany zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Podczas leczenia lekiem Amlessini należy unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować lek Amlessini z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Amlessini z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Amlessini nie należy jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą powodować zwiększenie stężenia amlodypiny we krwi (zawartej w leku Amlessini), co może doprowadzić do nieprzewidzianego nasilenia działania obniżającego ciśnienie krwi.

Czy można stosować lek Amlessini w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Amlessini nie jest zalecany do stosowania podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży. Jeśli podczas stosowania leku Amlessini pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Amlessini nie jest zalecany do stosowania podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Amlessini?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia lekiem Amlessini, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Amlessini i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub problemy z oddychaniem; obrzęk powiek, twarzy lub warg; obrzęk języka i gardła mogący powodować znaczne problemy z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne, jak nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, nasilony świąd (objawy rumienia wielopostaciowego), powstawanie pęcherzy, łuszczenie i obrzęk skóry (objawy złuszczającego zapalenia skóry), zapalenie śluzówek (objawy zespołu Stevensa-Johnsona); nasilone zawroty głowy lub omdlenie z powodu niskiego ciśnienia krwi; osłabienie rąk lub nóg, trudności w mówieniu (objaw udaru); zawał serca, ból w klatce piersiowej, nienaturalnie szybka lub nieprawidłowa czynność serca; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki); zażółcenie skóry lub oczu (objaw zapalenia wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Amlessini?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Amlessini wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli w trakcie przyjmowania leku Amlessini wystąpią nudności, zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie lub ból głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Amlessini?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Amlessini - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem