LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Asmetic (Salmeterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Asmetic (Rp) proszek do inhalacji podzielony 50 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
7,40
0,00
Cena
100% (zł):
62,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Asmetic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polfarmex S.A.

Co zawiera lek Asmetic?

Lek Asmetic to proszek do inhalacji, który jest dostępny na receptę.
1 dawka inhalacyjna leku zawiera 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Jak działa lek Asmetic?

Lek Asmetic zawiera salmeterol, który jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Działanie leku rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 10 do 20 minut po zastosowaniu i utrzymuje się przez 12 godzin lub dłużej.

Kiedy stosować lek Asmetic?

Lek Asmetic jest stosowany aby zapobiec trudnościom w oddychaniu w astmie lub w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Lek należy stosować każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapewnić prawidłowe kontrolowanie objawów astmy lub POChP, nawet wówczas gdy objawy nie występują.

Jak stosować lek Asmetic?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Asmetic oraz określi długość leczenia. Nie należy samodzielnie modyfikować ani przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować nasilenie się objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy stosować wziewnie, codziennie, zgodnie z zaleceniem lekarza. Aparat do inhalacji zawiera lek Asmetic w postaci kolejnych dawek proszku do inhalacji. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania aparatu do inhalacji należy porozumieć się z osobą z personelu medycznego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Asmetic?

Skuteczne leczenie zapewnia regularne stosowanie leku. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć następną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Asmetic nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Asmetic nie jest zalecany do stosowania w leczeniu astmy u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Asmetic?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Asmetic, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Nie przekraczać zaleconej dawki leku. Jeżeli lekarz przepisał lek Asmetic z powodu astmy, należy kontynuować przyjmowanie innych leków przepisanych wcześniej przez lekarza stosowanych w astmie. Jeśli podczas stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lek Asmetic nie działa w przypadku nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - jeśli wystąpią takie objawy, należy zastosować szybko działający lek wziewny rozszerzający oskrzela (np. salbutamol), który pacjent powinien mieć zawsze przy sobie. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Asmetic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Asmetic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o stosowaniu leku Asmetic u kobiet w ciąży lub karmiących piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Asmetic?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Asmetic są omówione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Lekarz zaleci najmniejszą dawkę leku Asmetic zapewniającą kontrolę astmy lub POChP, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Asmetic i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy takie objawy jak nasilenie się świszczącego oddechu, kaszel, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, wysypka skórna i świąd skóry (są to objawy reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Asmetic?

W sytuacji przypadkowego zastosowania dawki leku większej niż zalecona, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Asmetic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Asmetic wpływały na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Asmetic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Asmetic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Asmetic - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem