LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pulmoterol (Salmeterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pulmoterol (Rp) proszek do inhalacji w kapsułkach twardych 50 µg/dawkę inh. 60 szt. + inhalator
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
7,40
0,00
Cena
100% (zł):
62,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pulmoterol (Rp) proszek do inhalacji w kapsułkach twardych 50 µg/dawkę inh. 90 szt. + inhalator
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
8,45
0,00
Cena
100% (zł):
90,89
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pulmoterol (Rp) proszek do inhalacji w kapsułkach twardych 50 µg/dawkę inh. 120 szt. + inhalator
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
6,98
0,00
Cena
100% (zł):
116,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pulmoterol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Co zawiera Pulmoterol?

Lek Pulmoterol występuje w postaci proszku do inhalacji w kapsułkach i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancją niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa Pulmoterol?

Lek Pulmoterol zawiera salmeterol, który jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Działanie leku rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 10 do 20 minut po zastosowaniu i utrzymuje się przez 12 godzin lub dłużej.

Kiedy stosować Pulmoterol?

Lek Pulmoterol jest stosowany w celu zapobiegania trudnościom w oddychaniu w astmie lub w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Lek należy stosować każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet gdy objawy nie występują - zapewnia to prawidłowe kontrolowanie objawów astmy lub POChP.

Jak stosować Pulmoterol?

Dawkowanie leku Pulmoterol i czas trwania leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie modyfikować dawkowania zleconego przez lekarza. Nie należy także samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować nasilenie się objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować regularnie każdego dnia, zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego za pomocą inhalatora. Kapsułek nie należy połykać. Kapsułkę z proszkiem należy umieścić w komorze podstawy inhalatora; należy ją wyjąć z blistra foliowego bezpośrednio przez użyciem. Należy stosować się do zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania inhalatora należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pulmoterol?

W przypadku pominięcia zastosowania dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Pulmoterol nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Pulmoterol nie jest zalecany do stosowania w leczeniu astmy u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pulmoterol?

Przed przepisaniem leku Pulmoterol lekarz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przedstawi zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli choroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeżeli lekarz przepisał lek Pulmoterol z powodu astmy, należy kontynuować przyjmowanie innych leków przepisanych wcześniej przez lekarza stosowanych w astmie. Jeśli podczas stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lek Pulmoterol nie działa w przypadku nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - w takiej sytuacji należy zastosować szybko działający lek wziewny rozszerzający oskrzela (np. salbutamol), który pacjent powinien mieć zawsze przy sobie.

Jak stosować Pulmoterol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pulmoterol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz oceni, czy możliwe jest zastosowanie leku Pulmoterol u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pulmoterol?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Pulmoterol zawiera ulotka dołączona do opakowania. Lekarz zaleci najmniejszą dawkę leku Pulmoterol zapewniającą kontrolę astmy lub POChP, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Pulmoterol i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej: nasilenie się świszczącego oddechu, kaszel, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, wysypka skórna i swędzenie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pulmoterol?

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Pulmoterol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Pulmoterol wpływały na prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Pulmoterol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pulmoterol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem