LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Atorvagen (Atorvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Atorvagen (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,07
0,00
Cena
100% (zł):
9,97
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atorvagen (Rp) tabletki powlekane 40 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,22
0,00
Cena
100% (zł):
19,02
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Atorvagen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Mylan Ireland Ltd.

Co zawiera Atorvagen?

Lek Atorvagen występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg lub 40 mg atorwastatyny (w postaci soli wapniowej). Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Atorvagen?

Atorwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Atorvagen?

Lek Atorvagen jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów (w tym cholesterolu i triglicerydów) we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiana trybu życia nie są wystarczające.
Lek Atorvagen może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka wystąpienia chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe.
Podczas leczenia należy kontynuować standardową dietę ze zmniejszoną zawartością cholesterolu.

Jak stosować Atorvagen?

Dawkowanie leku Atorvagen, sposób podawania i czas leczenia lekiem określa lekarz.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; mogą być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy starać się przyjmować tabletkę każdego dnia o tej samej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Atorvagen?

W przypadku pominięcia dawki leku Atorvagen należy przyjąć kolejną dawkę w wyznaczonym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Atorvagen nie może być stosowany?

Leku Atorvagen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynną (atorwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Atorvagen nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Atorvagen?

Przed zaleceniem leku Atorvagen lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, analizując wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Podejmie decyzję o zastosowaniu leku oraz określi zakres kontroli leczenia, w tym regularną kontrolę parametrów czynności wątroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Atorvagen i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać.

Jak stosować Atorvagen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Atorvagen z jedzeniem i piciem?

Nie należy spożywać więcej niż 1 lub 2 małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Atorvagen. Podczas przyjmowania leku Atorvagen należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować Atorvagen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Atorvagen nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Atorvagen, powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Atorvagen?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Atorvagen są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Atorvagen i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się następujące objawy: obrzęk powiek, twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności z oddychaniem; łuszczenie i obrzęk skóry, pęcherze skóry, ust, oczu, genitaliów oraz gorączka; wysypka skórna z różowo-czerwonymi plamami szczególnie na dłoniach lub stopach; osłabienie, tkliwość lub ból mięśniowy; objawy zespołu toczniopodobnego (w tym wysypka, zaburzenia w obrębie stawów i wpływ na komórki krwi); objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry lub oczu, utrata apetytu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału); objawy zapalenia trzustki (ból brzucha).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Atorvagen?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Atorvagen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zwykle lek Atorvagen nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, jeśli lek wpływa na jego zdolność prowadzenia pojazdu. Nie należy używać żadnych narzędzi oraz maszyn, jeżeli stosowanie leku Atorvagen wpływa na zdolność ich obsługiwania.

Jak przechowywać Atorvagen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Atorvagen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem