LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Flegamina Baby (Bromhexine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Flegamina Baby (OTC) krople doustne, roztwór 2 mg/ml 1 but. 30 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,20 Cena 100% (zł): 11,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i stosujemy je w samodzielnym leczeniu infekcji o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, których objawy są nam znane i wiemy...

Więcej »

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w każdym rodzaju kaszlu, w którym wytwarza się wydzielina.

Więcej »

Lek rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający wykrztuszanie - do stosowania w kaszlu wilgotnym.

Więcej »

Flegamina Baby

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Flegamina Baby?

Lek Flegamina Baby występuje w postaci kropli doustnych i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 2 mg chlorowodorku bromoheksyny. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - mogą powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera małe ilości alkoholu.

Jak działa Flegamina Baby?

Bromoheksyna upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie.

Kiedy stosować lek Flegamina Baby?

Lek Flegamina Baby jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Jak stosować lek Flegamina Baby?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 20 do 25 kropli 3 razy na dobę. Maksymalny zalecany czas stosowania leku Flegamina Baby bez kontroli lekarskiej wynosi 3 do 5 dni. Leku Flegamina Baby nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby przed zastosowaniem leku Flegamina Baby powinni poradzić się lekarza.

Sposób podawania

Lek należy podawać w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie należy podawać leku bezpośrednio przed snem. Podczas leczenia należy przyjmować więcej płynów.

Kiedy lek Flegamina Baby nie może być stosowany?

Leku Flegamina Baby nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bromoheksynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Flegamina Baby nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flegamina Baby?

Jeśli po upływie 3 do 5 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować większej dawki niż zalecana. Należy zachować ostrożność w przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby. Lek Flegamina Baby należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występuje obecnie lub występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ponieważ może on nasilać jej objawy.

Jak stosować lek Flegamina Baby z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Bromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość śluzówek. Nie należy stosować bromoheksyny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednoczesne stosowanie bromoheksyny z antybiotykami (erytromycyną, ampicyliną, amoksycyliną, doksycykliną, cefuroksymem) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Czy można stosować lek Flegamina Baby w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Flegamina Baby jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Jeśli lek ma być stosowany przez osoby dorosłe, nie należy go stosować w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a w pozostałym okresie ciąży lek można stosować wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie zaleca się stosowania leku Flegamina Baby w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flegamina Baby?

Niezbyt często mogą wystąpić: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka skórna, pokrzywka. Mogą także wystąpić następujace działania niepożądane: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), ból głowy, zawroty głowy, skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie się, niestrawność, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.
Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na śluzówkach np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Flegamina Baby i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flegamina Baby?

W przypadku podania dziecku większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Flegamina Baby wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ lek Flegamina Baby może powodować bóle i zawroty głowy lub senność. Lek zawiera etanol i w związku z tym może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Flegamina Baby?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem