LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Flegtac ORO (Bromhexine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Flegtac ORO (OTC) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 4 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,00
Cena
100% (zł):
23,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Flegtac ORO (OTC) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 8 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,30
Cena
100% (zł):
24,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Flegtac ORO

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tactica Pharmaceuticals Sp. z o.o.

Co zawiera lek Flegtac ORO?

Lek Flegtac ORO to tabletki rozpadające się w jamie ustnej w dwóch dawkach. Lek jest dostępny bez recepty.

 • Flegtac ORO 4 mg
  1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.
 • Flegtac ORO 8 mg
  1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny.

Jak działa lek Flegtac ORO?

Bromoheksyna upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie.

Kiedy stosować lek Flegtac ORO?

Lek Flegtac ORO jest wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Jak stosować lek Flegtac ORO?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach stosowania leku u osób dorosłych lub po 3 dniach stosowania u młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat.

Dawkowanie tabletek Flegtac ORO 4 mg
 • Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
  2 tabletki Flegtac ORO 4 mg przyjmowane 3 razy na dobę. Na początku leczenia może być konieczne zwiększenie dawki do dawki maksymalnej, tj. do 4 tabletek 3 razy na dobę.
 • Dzieci i młodzież
  Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki Flegtac ORO 4 mg przyjmowane 3 razy na dobę, maksymalnie do 12 tabletek na dobę.
  Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 tabletka Flegtac ORO 4 mg przyjmowana 3 razy na dobę, maksymalnie do 4 tabletek na dobę.
  Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: pół tabletki Flegtac ORO 4 mg przyjmowane 3 razy na dobę, maksymalnie do 2 tabletek na dobę (pozostałą połówkę tabletki należy umieścić w otwartym blistrze i zużyć nie później niż w kolejnym dniu).
  Leku Flegtac ORO 4 mg nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Dawkowanie tabletek Flegtac ORO 8 mg
 • Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
  1 tabletka Flegtac ORO 8 mg przyjmowana 3 razy na dobę. Na początku leczenia może być konieczne zwiększenie dawki do 2 tabletek 3 razy na dobę (dawka maksymalna).
 • Dzieci i młodzież
  Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka Flegtac ORO 8 mg przyjmowana 3 razy na dobę, maksymalnie do 6 tabletek na dobę.
  Leku Flegtac ORO 8 mg nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat - u dzieci w wieku od 2 do 12 lat może być stosowany lek Flegtac ORO 4 mg.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w równych odstępach czasu, po posiłku. Leku nie należy podawać bezpośrednio przed snem. Podczas leczenia należy przyjmować większą ilość płynów.
Tabletkę należy umieścić w jamie ustnej, gdzie szybko rozproszy się w ślinie i może zostać łatwo połknięta. Innym rozwiązaniem jest rozpuszczenie tabletki na łyżce w niewielkiej ilości wody pitnej bezpośrednio przed przyjęciem leku. Podając lek małym dzieciom należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko zadławienia.

Kiedy lek Flegtac ORO nie może być stosowany?

Leku Flegtac ORO nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bromoheksynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Flegtac ORO 4 mg nie może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Lek Flegtac ORO 8 mg nie może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Flegtac ORO?

Należy skontaktować się z lekarzem w razie utrzymywania się objawów lub ich nasilenia, oraz w razie pojawienia się nowych objawów. Nie należy przekraczać zaleconej dawki leku. Lek Flegtac ORO należy stosować ostrożnie u pacjentów: z ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy występującą aktualnie lub w przeszłości; z astmą; z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek; z problemami z odkrztuszaniem. Należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi wysypka, pęcherze lub zmiany na śluzówkach, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu lub narządów płciowych.

Jak stosować lek Flegtac ORO z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Bromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość śluzówek. Nie należy stosować bromoheksyny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednoczesne stosowanie bromoheksyny z antybiotykami (erytromycyną, ampicyliną, amoksycyliną, doksycykliną, cefuroksymem) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Czy można stosować lek Flegtac ORO w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Flegtac ORO nie jest zalecany do stosowania w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży lek Flegtac ORO może być stosowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to konieczne dla matki. Lek Flegtac ORO nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Flegtac ORO?

Niezbyt często mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko obserwowano reakcje nadwrażliwości, wysypkę skórną i pokrzywkę. Ponadto podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: niestrawność, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, ból głowy, zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli, ciężkie reakcje skórne oraz reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Flegtac ORO?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czy lek Flegtac ORO wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Pacjenci powinni zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ po zastosowaniu leku mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz senność.

Jak przechowywać lek Flegtac ORO?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Tabletek nie należy dotykać mokrymi dłońmi, ponieważ mogą się rozpaść.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Flegtac ORO - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem