LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Galvus (Vildagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Galvus (Rp) tabletki 50 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
57,50
0,00
Cena
100% (zł):
67,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Galvus (Rp) tabletki 50 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
113,46
0,00
Cena
100% (zł):
133,92
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Galvus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera Galvus?

Lek Galvus występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 50 mg wildagliptyny. Lek zawiera laktozę - należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów.

Jak działa Galvus?

Wildagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Galvus?

Lek Galvus jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, którym do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Lekarz może przepisać lek Galvus jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Jak stosować lek Galvus?

Dawkę leku Galvus odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Galvus?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni, a następnie przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Galvus nie może być stosowany?

Leku Galvus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wildagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Galvus u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Galvus?

Przed przepisaniem leku Galvus lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia lekiem Galvus pojawi się ciężki i uporczywy ból brzucha (może to być objaw ostrego zapalenia trzustki) albo pojawią się nowe pęcherze lub owrzodzenia na skórze. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Galvus oraz w odstępach 3 miesięcy w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, lekarz zleci wykonywanie badań określających czynność wątroby. W trakcie leczenia ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, wykonywanie zalecanych ćwiczeń fizycznych oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry i stóp.

Jak stosować lek Galvus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Galvus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Galvus?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Galvus są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Galvus i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów niepożądanych: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem, trudności z oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka); objawy zapalenia trzustki (w tym: silny i uporczywy ból brzucha w okolicach żołądka, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty); objawy zapalenia wątroby (w tym: zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu lub ciemno zabarwiony mocz).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Galvus?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Galvus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Galvus wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Galvus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Galvus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Galvus - powiązane artykuły

Wtorek, 11 października 2022

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie interpretacji wskazań refundacyjnych niektórych leków w leczeniu chorób przewlekłych Na początku października ukazał się bardzo ważny Komunikat...

Więcej »
Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem