LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Glypvilo (Vildagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Glypvilo (Rp) tabletki 50 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,37
0,00
Cena
100% (zł):
41,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Glypvilo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Glypvilo?

Lek Glypvilo to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 50 mg wildagliptyny.

Jak działa lek Glypvilo?

Wildagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Glypvilo?

Lek Glypvilo stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, którym do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Jak stosować lek Glypvilo?

Dawkę leku Glypvilo ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Glypvilo?

W razie pominięcia dawki, należy ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe, a następnie przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało niewiele czasu, należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Glypvilo nie może być stosowany?

Leku Glypvilo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wildagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Glypvilo nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Glypvilo?

Przed przepisaniem leku Glypvilo lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad , a także przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dotyczące tego leku. Jeśli lekarz zadecyduje o podjęciu leczenia, przedstawi zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się objawy zapalenia trzustki (np. silny i uporczywy ból brzucha) lub pojawią się nowe pęcherze lub owrzodzenia na skórze. Lekarz zleci badania czynności wątroby, które będą wykonane przed rozpoczęciem leczenia lekiem Glypvilo, w odstępach 3 miesięcy w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo. Podczas leczenia należy przestrzegać diety, wykonywać zalecone ćwiczenia fizyczne oraz stosować się do zaleceń odnośnie pielęgnacji skóry i stóp.

Jak stosować lek Glypvilo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Glypvilo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Glypvilo?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Glypvilo. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie i natychmiast porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem, trudności z oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka (są to objawy obrzęku naczynioruchowego); zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemno zabarwiony mocz (mogą to być objawy zapalenia wątroby); silny i uporczywy ból brzucha w okolicach żołądka promieniujący do pleców, nudności, wymioty (mogą to być objawy zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Glypvilo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Glypvilo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Glypvilo może powodować zawroty głowy - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Glypvilo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Glypvilo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Glypvilo - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem