LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Viglita (Vildagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Viglita (Rp) tabletki 50 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,38
0,00
Cena
100% (zł):
15,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Viglita (Rp) tabletki 50 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
9,17
0,00
Cena
100% (zł):
29,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Viglita

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Viglita?

Lek Viglita występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 50 mg wildagliptyny. Lek zawiera laktozę - należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów.

Jak działa Viglita?

Wildagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Viglita?

Lek Viglita jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 - jest stosowany gdy do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Lekarz może przepisać lek Viglita do stosowania jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Jak stosować lek Viglita?

Dawkę leku Viglita odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Viglita?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni, a następnie przyjąć kolejną dawkę leku o zwykłej porze. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Viglita nie może być stosowany?

Leku Viglita nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wildagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Viglita nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Viglita?

Przed przepisaniem leku Viglita lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu tego leku ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia lekiem Viglita pojawi się ciężki i uporczywy ból brzucha (może to być objaw ostrego zapalenia trzustki) albo pojawią się nowe pęcherze lub owrzodzenia na skórze. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Viglita oraz w odstępach 3 miesięcy w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, lekarz zleci wykonywanie badań określających czynność wątroby. W trakcie leczenia należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania odpowiedniej diety, wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz pielęgnacji skóry i stóp.

Jak stosować lek Viglita z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Viglita w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Viglita?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Viglita są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Viglita i zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących działań niepożądanych: obrzęk naczynioruchowy (objawami są: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem, trudności z oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka); zapalenie wątroby (objawami są: zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu lub ciemno zabarwiony mocz); zapalenie trzustki (objawami są: silny i uporczywy ból brzucha w okolicach żołądka, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Viglita?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Viglita wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas stosowania leku Viglita wystąpią zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Viglita?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Viglita - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Viglita - powiązane artykuły

Piątek, 17 maja 2024

Viglita (Vildagliptin) wszystkie serie wstrzymane w obrocie Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wstrzymania w obrocie wszystkich serii produktu leczniczego...

Więcej »
Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem