LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lipegis (Ezetimibe)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lipegis (Rp) tabletki 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
13,38
0,00
Cena
100% (zł):
23,34
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lipegis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera Lipegis?

Lek Lipegis występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Jak działa Lipegis?

Ezetymib zmniejsza zwiększone stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszanie ilości cholesterolu wchłanianego z przewodu pokarmowego.

Kiedy stosować Lipegis?

Lek Lipegis jest stosowany dodatkowo do diety obniżającej stężenie cholesterolu w leczeniu:
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (tzw. pierwotna hipercholesterolemia) w połączeniu ze statyną (gdy stężenie cholesterolu nie jest dobrze kontrolowane przy pomocy samej statyny) lub samodzielnie (gdy leczenie statyną jest niewłaściwe lub nie jest tolerowane);
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi w homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej (choroba dziedziczna) - lekarz może również zalecić stosowanie statyny lub innego sposobu leczenia.
U osób z chorobą serca lek Lipegis w połączeniu ze statynami zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, konieczności leczenia chirurgicznego zwiększającego przepływ krwi w sercu i hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.
Lek Lipegis jest stosowany u pacjentów, którzy nie potrafią kontrolować poziomu cholesterolu wyłącznie za pomocą niskocholesterolowej diety. W okresie przyjmowania leku Lipegis należy pozostać na diecie obniżającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować Lipegis?

Dawkowanie leku Lipegis, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Jeżeli lekarz przepisał lek Lipegis razem ze statyną, oba leki można przyjmować w tym samym czasie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lipegis?

W razie pominięcia dawki leku Lipegis należy przyjąć stosowaną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Lipegis nie może być stosowany?

Leku Lipegis nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ezetymib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Lipegis nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, o ile nie zapisze go specjalista; leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lipegis?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lipegis lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy należy poddać pacjenta szczególnie dokładnej obserwacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Jak stosować Lipegis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Lipegis w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Lipegis u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lipegis?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Lipegis, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku Lipegis wystąpią: niewyjaśnione bóle, tkliwość lub osłabienie mięśni; reakcje uczuleniowe obejmujące obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, mogące powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lipegis?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Lipegis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lipegis nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób po zastosowaniu leku Lipegis mogą wystąpić zawroty głowy.

Jak przechowywać Lipegis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lipegis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem