LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pirfenidon Stada (Pirfenidone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pirfenidon Stada (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 63 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidon Stada (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 252 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidon Stada (Rpz) tabletki powlekane 801 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pirfenidon Stada

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Co zawiera lek Pirfenidon Stada?

Lek Pirfenidon Stada jest dostępny w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 267 mg lub 801 mg pirfenidonu. Lek zawiera laktozę i w związku z tym osoby z nietolerancją pewnych cukrów powinny przed leczeniem tym lekiem skonsultować się z lekarzem.

Jak działa lek Pirfenidon Stada?

Mechanizm działania pirfenidonu nie jest w pełni poznany, ale wykazano, że zmniejsza on wytwarzane fibroblastów i innych substancji biorących udział w wytwarzaniu tkanki włóknistej w procesie naprawczym tkanek, dzięki czemu spowalnia postęp choroby u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc.

Kiedy stosować lek Pirfenidon Stada?

Lek Pirfenidon Stada stosowany jest u osób dorosłych w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jak stosować lek Pirfenidon Stada?

Dawkowanie leku Pirfenidon Stada oraz długość leczenia ustala lekarz. Dawka leku będzie stopniowo zwiększana, od dawki 267 mg trzy razy na dobę przez pierwsze 7 dni, dalej 534 mg trzy razy na dobę w drugim tygodniu, do dawki 801 mg trzy razy na dobę od trzeciego tygodnia leczenia. Lekarz może zmniejszyć dawkę leku w razie pojawienia się u pacjenta działań niepożądanych, takich jak zaburzenia żołądka, reakcje skórne na światło słoneczne lub solarium albo istotne zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą, podczas lub po posiłku w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności i zawroty głowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pirfenidon Stada?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zachować odstęp co najmniej 3 godzin pomiędzy przyjmowanymi dawkami. W ciągu doby nie należy przyjmować więcej tabletek niż zalecana dawka dobowa.

Kiedy lek Pirfenidon Stada nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pirfenidon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje lek o nazwie fluwoksamina (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Nie wolno stosować leku, jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby wątroby lub nerek.
Leku Pirfenidon Stada nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pirfenidon Stada?

Leczenie będzie rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Lekarz wyjaśni zasady terapii z zastosowaniem leku Pirfenidon Stada. W czasie stosowania leku należy unikać przebywania na słońcu (także w solarium). Należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zakrywać ramiona, nogi i głowę, aby ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pirfenidon Stada i w czasie jego stosowania należy zaprzestać palenia tytoniu, ponieważ palenie tytoniu może zmniejszyć działanie leku. Przed rozpoczęciem stosowania leku zostaną wykonane u pacjenta badania krwi w celu kontroli czynności wątroby; badania te będą powtarzane raz w miesiącu przez pierwszych 6 miesięcy leczenia, a następnie co 3 miesiące przez cały okres stosowania leku. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Pirfenidon Stada z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Pirfenidon Stada z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą zakłócać prawidłowe działanie leku Pirfenidon Stada.

Czy można stosować lek Pirfenidon Stada w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub karmiącą piersią zagrożenia związane ze stosowaniem leku Pirfenidon Stada.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pirfenidon Stada?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Pirfenidon Stada, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: nudności, wysypka na skórze, zmęczenie, biegunka, niestrawność, zmniejszenie apetytu, ból głowy i reakcje skórne po przebywaniu na słońcu lub w solarium. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać lecenie lekiem Pirfenidon Stada i niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, warg i (lub) języka, swędzenie, pokrzywka, problemy z oddychaniem lub świszczący oddech); objawy zaburzonej czynności wątroby (żółte zabarwienie oczu lub skóry, ciemny mocz, ból w prawej górnej części brzucha, utrata apetytu, krwawienie lub łatwiejsze siniaczenie); objawy zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka (czerwonawe plamy na tułowiu, łuszczenie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pirfenidon Stada?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Pirfenidon Stada wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Pirfenidon Stada mogą pojawić się zawroty głowy lub zmęczenie - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Pirfenidon Stada?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pirfenidon Stada - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pirfenidon Stada - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem