LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pirfenidon Zentiva (Pirfenidone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pirfenidon Zentiva (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 63 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidon Zentiva (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 252 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidon Zentiva (Rpz) tabletki powlekane 801 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pirfenidon Zentiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Pirfenidon Zentiva?

Lek Pirfenidon Zentiva jest dostępny w postaci tabletek (2 dawki), na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 267 mg lub 801 mg pirfenidonu. Lek zawiera laktozę i dlatego w przypadku nietolerancji niektórych cukrów pacjent powinien skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

Jak działa lek Pirfenidon Zentiva?

Mechanizm działania pirfenidonu nie jest w pełni poznany, ale wykazano, że zmniejsza on wytwarzane fibroblastów i innych substancji biorących udział w wytwarzaniu tkanki włóknistej w procesie naprawczym tkanek, dzięki czemu spowalnia postęp choroby u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc.

Kiedy stosować lek Pirfenidon Zentiva?

Lek Pirfenidon Zentiva stosuje się w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc o nasileniu łagodnym do umiarkowanego u osób dorosłych.

Jak stosować lek Pirfenidon Zentiva?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Pirfenidon Zentiva oraz określi długość leczenia. Dawka leku jest zwiększana stopniowo, rozpoczynając od dawki 267 mg trzy razy na dobę przez pierwsze 7 dni, następnie 534 mg trzy razy na dobę w drugim tygodniu, do dawki 801 mg trzy razy na dobę od trzeciego tygodnia. Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak zaburzenia żołądka, reakcje skórne na światło słoneczne lub solarium albo istotne zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas lub po posiłku, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych, takich jak nudności i zawroty głowy. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pirfenidon Zentiva?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zachować odstęp co najmniej 3 godzin pomiędzy przyjmowanymi dawkami. W ciągu doby nie należy przyjmować więcej tabletek niż zalecana dawka dobowa.

Kiedy lek Pirfenidon Zentiva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pirfenidon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent stosuje lek o nazwie fluwoksamina (stosowany w leczeniu depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Nie stosować u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lub nerek.
Leku Pirfenidon Zentiva nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pirfenidon Zentiva?

Leczenie będzie rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza z doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Lekarz przekaże jak będzie wyglądała terapia z zastosowaniem leku Pirfenidon Zentiva. Podczas stosowania leku należy unikać przebywania na słońcu (także w solarium). Należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zakrywać ramiona, nogi i głowę, aby ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania należy zaprzestać palenia tytoniu (palenie tytoniu może zmniejszyć działanie leku Pirfenidon Zentiva). Przed rozpoczęciem stosowania leku zostaną wykonane u pacjenta badania krwi w celu kontroli czynności wątroby, które będą powtarzane raz w miesiącu przez pierwszych 6 miesięcy leczenia, a następnie co 3 miesiące przez cały okres stosowania leku. Należy zgłosić lekarzowi wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Pirfenidon Zentiva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Pirfenidon Zentiva z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą zakłócać prawidłowe działanie leku Pirfenidon Zentiva.

Czy można stosować lek Pirfenidon Zentiva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz objaśni pacjentce w ciąży lub karmiącej piersią ryzyko związane ze stosowaniem leku Pirfenidon Zentiva.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pirfenidon Zentiva?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Pirfenidon Zentiva są omówione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: nudności, wysypka na skórze, zmęczenie, biegunka, niestrawność, zmniejszenie apetytu, ból głowy i reakcje skórne po przebywaniu na słońcu lub w solarium. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Pirfenidon Zentiva i jak najszybciej zglosić się do lekarza, jeśli w czasie leczenia wystąpią: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: obrzęk twarzy, warg i (lub) języka, swędzenie, pokrzywka, problemy z oddychaniem lub świszczący oddech); objawy zaburzonej czynności wątroby (takie jak: żółte zabarwienie oczu lub skóry, ciemny mocz, ból w prawej górnej części brzucha, utrata apetytu, krwawienie lub łatwiejsze siniaczenie); objawy wskazujące na zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (takie jak: czerwonawe plamy na tułowiu, łuszczenie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pirfenidon Zentiva?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Pirfenidon Zentiva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Pirfenidon Zentiva u pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy lub zmęczenie - jeśli wystąpią, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Pirfenidon Zentiva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pirfenidon Zentiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pirfenidon Zentiva - powiązane artykuły

Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem